U okviru Dobrovoljnog vatrogasnog društva Kraljevo, pre pet godina formirana je Ženska sekcija koja danas ima 48 članica, uglavnom visoko obrazovanih žena, koje aktivno učestvuju u realizaciji mnogobrojnih aktivnosti, na prevenciji požara, zaštiti životne sredine i radu sa mladima.
Prva predsednica Ženske sekcije bila je Marica Mijajlović, a nju je nasledila Katarina Dimitrijević koja kaže za Kurir da je, do osnivanja Ženske sekcije, u DVD Kraljevo bilo svega desetak žena, a sada ih ima skoro pet puta više.
- Muški deo nas je odlično prihvatio, a mi smo posebno ponosne na uspešnu realizaciju projekta izgradnje vodozahvata u Studenici. Neke članice su, u međuvremenu, položile i stručni ispit iz oblasti zaštite od požara. Planovi su nam da u narednom periodu još aktivnije učestujemo u svim aktivnostima koje za cilj imaju prevenciju nastanka požara, jačanje i izgradnju kapaciteta za efikasno delovanje u slučaju požara, podršku akcijama zaštite životne sredine, podizanje protivpožarne kulture i razvoj vatrogasnog podmlatka, kaže Katarina.
Prema njenim rečima, ženska sekcija kontinuirano, od svog osnivanja, održava redovna mesečna okupljanja, a od aktivnosti DVD Kraljevo u kojima su učestvovale, izdvaja i aktivnosti u organizaciji i sprovođenju kvizova znanja za osnovce kraljevačkih škola.
- Pre tri godine, imale smo priliku da posetimo Gradski vatrogasni savez Maribora i nekoliko dobrovoljnih vatrogasnih društava iz tog grada, prilikom održavanja godišnje Skupštine Gasilske zveze grada Maribora, kada je predsedniku DVD Kraljevo Milutinu Vukosavljeviću uručeno visoko priznanje Vatrogasnog saveza Slovenije. To je bila prilika i da naučimo koliki je značaj učešća žena u dobrovoljnom vatrogastvu. Ova poseta, za članice Ženske sekcije predstavljala je posebnu čast, ali je bila i podstrek, i izazov da se iskustva mariborskih „gasilki“ primene u Kraljevu.
Ova saradnja, napominje Katarina Dimitrijević, razvija se i dalje kroz uzvratne radne posete, koje su samo prošle godine izostale zbog loše epidemiološke situacije, i u Srbiji, i u Sloveniji.
- U pethodnom periodu realizovan je projekat „Kuća bez požara“ - koji je podrazumevao lokalne obrazovne kampanje u stambenim zgradama o najčešćim uzrocima požara i merama prevencije. Moto kampanje bio je „Bar jedan požar manje“. Vatrogasna oficirka Mirjana Prodanović promovisala je aktivnosti Ženske sekcije čija je članica i na međunarodnoj konferenciji Evropske unije u Rimu, a članice Ženske sekcije učestvovale su u pripremi i sada realizuju nekoliko projekata koji za cilj imaju zaštitu životne sredine, dodaje naša sagovornica.
Svake godine Ženska sekcija Dobrovoljnog vatrogasnog društva Kraljevo učestvuje na brojnim manifestacijama. Njih je prošle i ove godine bilo znatno manje zbog epidemije koronavirusa, ali učestvovale su u manifestacijama „Dani Milunke Savić“, „Narcisu u pohode“, u akciji dobrovoljnog davanja krvi koju je organizovalo DDDK „Milan Brkić“ iz Vitkovca.
- I projektni tim našeg društva veoma je angažovan na pripremi i realizaciji projekata koji za cilj imaju da se, korišćenjem dostupnih fondova i programa, obezbede sredstva za izgradnju potrebne infrastrukture, nabavku opreme i sprovođenje informativnih i edukativnih programa od značaja za razvoj protivpožarne kulture i jačanje ljudskih resursa za efikasno delovanje u slučaju pojave požara, kaže Katarina.
Ove godine, na javnom konkursu Ministarstva unutrašnjih poslova za dodelu bespovratnih sredstava (za finansiranje programa od javnog interesa koji su značajni za zaštitu i spasavanje), DVD Kraljevo dobilo je 500.000 dinara za nabavku opreme i sredstava za pripadnike dobrovoljne vatrogasne jedinice. Sredstva za nabavku opreme dobila su i ostala dobrovoljna vatrogasna društva na teritoriji grada Kraljeva.
- Projektom "Zajedno možemo da zaštitimo naše šume!" DVD Kraljevo učestvuje u okviru "Eko - sistem" programa koji sprovode Mladi istraživači Srbije, a podržava Švedska. Takođe, u toku je i realizacija projekta „Šume su pluća naše planete - zaštitimo ih“ koji se sufinansira iz budžeta grada Kraljeva. Cilj ovog projekta je da se mladi - učenici osnovnih škola u Kraljevu, upoznaju sa prirodnim bogatstvima grada Kraljeva, značaju životne sredine za zdravlje i merama koje se mogu preduzeti kako bi se životna sredina zaštitila.
Značaj projekta se ogleda i u podizanju protivpožarne kulture kod mladih, zaključuje Katarina Dimitrijević.
(Kurir.rs/J.S.)