NJEN OTAC BIO JE PROTIV TE LJUBAVI

KAKO JE LUJZA KRIKNER POSTALA MAGDALENA MIŠIĆ: Udala se za srpskog VOJVODU, a kada su joj Nemci ubili sina, izgovorila je OVE reči

Foto: Profimedia

O brojnim ljudima iz naše istorije znamo vrlo malo, a činjenica je da su neke i te kako vredne pomena.Jedna od njih svakako je Lujza Mišić.

Lujza Krikner bila je žena velikog vojvode Živojina Mišića i ćerka bogatog Švajcarca nemačkog porekla. Nen otac se nije mirio sa činjenicom da će se njegova ćerka udati za "seljčkog sina, oficira sa malom platom", ali ipak ljubav je bila jača, prenosi "žena.rs".

Ključni argument bio je da je mladi par različite vere, porodica Krikner pripadala je reformatorskoj crkvi, a mladi poručnik je bio pravoslavne vere. Uprkos protivljenju roditelja, Lujza je pobegla za Živojina, a njeni roditelji odbili su da daju miraz. Lujza i Živojin Mišić venčali su se 30. oktobra 1884. godine u Vaznesenjskoj crkvi u Beogradu.

Posle smrti svog supruga Živojina, odlučuje se da mu ispuni želju i sa decom se preseli u Struganik. Prodala je sve u Beogradu i izgradila novu kuću u Struganiku, pored stare Živojinove.

Sa vojvodom Mišićem je imala šestoro dece, a njihova dva sina, Radovana, koji je stradao kao zarobljeni rezervni potpukovnik JV u proleće 1941, i sina Aleksandra, rezervnog majora JVuO su streljali Nemci u Valjevu 1941.

Nakon ovog događaja, Lujza je promenila protestantsku veru i prešla u pravoslavlje, a zatim je promenila i ime, pa je postala Magdalena Mišić.

Kada su joj Nemci ubili sina Aleksandra, govorila je da iz njenih vena istekla nemačka polovina krvi.

Nemci su uhapsili i sina Vojislava, koji je bio simpatizer partizana. Kad je to čula, Lujza je uzela memoare Augusta fon Makenzena, komandanta svih neprijateljskih snaga koje su 1915. godine napale Srbiju, u kojima on veliča hrabrost srpskih vojnika i vojničku veštinu, strategiju i čovečnost vojvode Mišića. Posle nekoliko dana Beme je poslao automobil po Lujzu. U njegovom kabinetu čekao ju je sin Vojislav. Vojislav je, 1943. godine otišao u partizane, odakle se vratio kao kapetan.

U pohodu na Ravnu goru, decembra 1941. godine, nemačka kaznena ekspedicija spalila je kuću Lujze Mišić u Struganiku. Ostatak života je provela u Beogradu, u svom stanu. Ponekad je odlazila u svoj voljeni Struganik kod Mišićeve familije, a preminula je 7. decembra 1956. godine u Beogradu.

Na zidu muzeja u Struganiku vise dve krštenice. Na jednoj piše: Lujza Krikner, a na drugoj: Magdalena Mišić.

Kurir.rs/A.A./žena.rs

Bonus video:

This browser does not support the video element.

02:37
CENE NEKRETNINA SKAČU I U NOVOM SADU: Grad kranova nastavlja da se širi i u sledećoj godini Izvor: Kurir televizija