Koferi sa slikom Londona preko koje su zalepljene poštanske marke s Hitlerovim likom, ali i pečat Luftposta sve sa obeležjem nemačkog Vermahta - kukastim krstom izazvali su burne reakcije u javnosti, koja je ogorčena zbog relativizacije jednog od najtragičnijih perioda u istoriji čovečanstva! Isticanje i promovisanje nacističkih i fašističkih simbola, inače, zabranjeno je zakonom, a kazne za privredno lice kreću se od 100.000 do milion dinara za prezentovanje takvih obeležja.
Naime, uprkos ulozi Srbije u Drugom svetskom ratu i doprinosu koji je tada, ali i kasnije dala u afirmaciji antifašističkih vrednosti, u prodavnici s kineskom robom u Šidu, pored igračaka, garderobe i drugih sitnica, kako je za Kurir otkrio jedan od čitalaca, nalazi se i sporni kofer s nacističkim simbolima.
General-major Vidosav Kovačević, predsednik Saveza udruženja boraca narodnooslobodilačkih ratova Srbije (Subnor), kaže za Kurir da je prosto neverovatno da se ovakvi artikli prodaju, ali da je, s druge strane, sve moguće s obzirom na poplavu ideja o reviziji istorije Prvog i Drugog svetskog rata.
- Uprkos tome, nedopustivo je da se to dešava u Srbiji, pogotovo što srpski narod ove godine obeležava 80 godina otkako smo rekli istorijsko "ne" nacizmu i fašizmu. Mi smo jedna od retkih zemalja Evrope koja se može ponositi tim jubilejom. Ovo su jako važne stvari, jer kada jednom prestanete da slavite pobedu dobrog nad zlim, onda se stvari izmaknu kontroli - kaže Kovačević, podsećajući da je više stotina hiljada Srba poginulo u Drugom svetskom ratu i da zato ne smemo da ćutimo:
- Možda Kinezi nisu znali kuda taj kofer ide. Možda mladi Kinezi koji to prave i ne znaju ko je taj Hitler, ali mi koji taj kofer uvozimo trebalo bi da znamo.
Robert Sabadoš, predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije, kaže za Kurir da je iznenađen i ogorčen činjenicom da se banalizuje jedna tragična epizoda u ljudskoj istoriji.
- Ne radi se samo o Jevrejima, svi smo bili predmet paćeništva. Ogorčen sam zbog ovog poigravanja s milionima života koji su baš zbog takvih, na početku naizgled banalnih stvari stradali. Ono što je bilo za vreme Drugog svetskog rata, Holokaust i svi ti progoni, to je bio kraj. Početak je bila reč i ovakav neki postupak. Patnja je bila opštečovečanska i nemamo prava da ćutimo. Naprotiv, moramo da reagujemo drastično i odmah! - kaže on.
Inače, Zakon o zabrani manifestacija neonacističkih, fašističkih organizacija i udruženja i zabrani upotrebe neonacističkih ili fašističkih simbola i obeležja predviđa novčanu kaznu od 5.000 do 50.000 dinara za svako lice koje ističe nacističke simbole, a novčanom kaznom od 100.000 do milion dinara kazniće se za prekršaj svako pravno lice koje proizvodi, umnožava, skladišti, prezentuje, veliča ili na bilo koji način širi propagandni materijal, simbole ili obeležja kojima se izaziva, podstiče ili širi rasna, nacionalna ili verska mržnja.
Kurir.rs/R. Kantar