DRŽAVNE INSTITUCIJE SE UKLJUČILE U REŠAVANJE PROBLEMA U LINGLONGU: Radnike iz Vijetnama izmestili u bolji smeštaj!
Nakon reagovanja inspekcije Ministarstva rada, zaštitnika građana i MUP, vijetnamski radnici sa gradilišta kineske kompanije "Linglongu" u Zrenjaninu izmešteni su iz neuslovnih baraka u bolji smeštaj. Deo radnika, kako prenose mediji, smešten je u Kaštel Ečka, dok je veći broj njih premešten na drugi kraj industrijske zone u Zrenjaninu, gde borave i kineski radnici.
Povodom protesta zaposlenih Vijetnamaca i nevladinih organizacija zbog loših uslova u barakama na gradilištu fabrike guma premijerka Ana Brnabić je poručila da je inspekcija rada stalno na terenu i da je naloženo da se radnici iz Vijetnama izmeste i imaju bolje uslove, kao i da će Vlada na tome insistirati.
- Svi koji posluju u Srbiji moraju da posluju u skladu sa našim zakonima, uključujući i Zakon o radu - rekla je ona za TV B92, ali nije isključila mogućnost da su napadi na fabriku "Linglong" deo organizovanih napada na kineske investicije. Nešto kasnije novinarima u Vladi Srbije poručila je da će svi radnici, odakle god da dolaze, biti zaštićeni, ali za loše uslove u kojima su smešteni radnici iz Vijetnama ne želi da "bez dodatnih informacija" prebaci odgovornost na investitora. Ona je dodala da će u narednim danima imati sastanak i sa svim resornim ministarstvima i da će pozvati ljude iz kompanije da reše probleme.
Navode o položaju vijetnamskih radnika u "Linglongu" proveravao je i zaštitnik građana, koji je saopštio da je policija u utorak zabranila upotrebu dva objekta za stanovanja u kojima su smešteni radnici nakon što je utvrdila da se u njima nalaze boce za TNG i burad za dizel, što predstavlja opasnost po živote tih ljudi.
- Zaštitnik građana je saznao da svi angažovani strani radnici imaju urednu prijavu i radnu dozvolu. Zatraženo je da se radnicima iz Vijetnama obezbede bolji uslovi smeštaja, a PU Zrenjanin je o svemu obavestila Više javno tužilaštvo u Zrenjaninu kako bi utvrdilo da li je došlo do izvršenja nekog krivičnog dela - saopštio je ombudsman.
Jedan od vijetnamskih radnika koji se obratio medijima na protestu rekao je da, od kada su došli ovde, sve je drugačije nego u dokumentima koje su potpisali u Vijetnamu:
- Život ovde je loš, hrana, lekovi, voda. Našu kompaniju je baš briga za nas, nema para, zadržavaju naš novac, došao sam ovde pre četiri meseca, a primio sam platu samo za jedan mesec. Drže moj pasoš i moju vizu, ne možemo da promenimo ni posao, ni zemlju.
Inače, povodom prijave za potencijalnu trgovinu ljudima s ciljem radne eksploatacije, koju je podnela Astra, Ministarstvo rada je obavilo vanredni inspekcijski nadzor na gradilištu "Linglonga" i saopštilo da je to gradilište najkontrolisanije u srednjem Banatu.
Organizacija Astra ocenila je da je u slučaju radnika iz Vijetnama dosadašnja reakcija države zabrinjavajuća:
- Sve što je dosad učinjeno: od plasiranja lažnih informacija o premeštanju radnika, preko nemuštih objašnjenja za zadržavanje pasoša, komentarisanja visine plate kao izgovora za neljudski tretman i uslove rada, do konfuznog i nenajavljenog seljenja radnika na više lokacija, ukazuje na upitnu sposobnost i volju državnih organa da u ovom slučaju postupaju onako kako im zakoni nalažu.
Kurir.rs/ Aleksandra Kocić