Na najvećim beogradskim grobljima po 10 dana se čeka na ukop, sahrane su i na 15 minuta, njihov broj je gotovo dupliran u odnosu na godinu pre korone, a drastično je skočio u oktobru i novembru ove jeseni. Sve je više mlađih u limenim sanducima, porodica od njih ne može ni da se oprosti. Sahrana preminulog od kovida porodicu dodatno košta, te sve ukupno u proseku iznosi najmanje 1.300 evra.
U Beogradu se opet sahranjuje nedeljom, pa čak i državnim praznikom, na nekim grobljima je i po 70 sahrana dnevno, a kakav je pomor u prestonici, pokazuju i podaci sa 10 najvećih grobalja, koja su u nadležnosti JKP "Pogrebne usluge" Beograd. Samo za pola meseca, od 1. do 15. novembra, bilo je 911 sahrana, a lane u isto vreme 576 (pik korona talasa prošle godine tek je bio u decembru, posle prvog korona udara u julu), dok su u prvoj polovini novembra 2019, kada nismo ni sanjali da će nas snaći ovakva pošast, bile 502 sahrane. I podaci za oktobar i septembar su poražavajući. A u čitavom Beogradu je čak više od 180 grobalja, kojima upravljaju opštine i drugi oblici lokalne samouprave. Objedinjenih podataka za broj sahrana na njima nema, ali pomor, što od samog kovida, što od toga što non-kovid pacijenti nisu mogli da se leče pravovremeno, sigurno je dramatično veći. Katastrofalan.
- Najviše sahrana ima na većim, otvorenim grobljima - Nova Bežanija, Orlovača i Lešće. Sahranjivanje nedeljom ponovo je počelo 3. oktobra, poslednji put su bile aprila 2021, a bilo ih je i na Dan primirja 11. novembra. U proseku ih je 65-70 dnevno. Na nekim od većih grobalja sahrane/ispraćaji su na 15-30 minuta - rečeno nam je u JKP "Pogrebne usluge".
Vlada Radović, predsednik Udruženja privatnih pogrebnika Srbije, istakao je da se ovakvo vreme ne pamti u Srbiji i da niko ne može ostati imun na to što groblja pune mladi ljudi.
- Na svakih 15 minuta su sahrane, to je katastrofa. A najgore od svega je što mlađi umiru. Sahranio sam koliko hoćeš preminulih sedamdeset i neko godište i, koliko god godina bio u ovom poslu, na to ne možeš ostati ravnodušan. A oni 1953-1954. godište padaju kao snoplje. Pa odlazi i po dvoje iz porodice. I ogromna većina preminulih nije nevakcinisana. Ne mogu da verujem da se ljudi povode za glupostima po internetu. Svi su sad naučnici i doktori i, nažalost, mnogi zato gube glave - kazao Radović i dodao:
- Preminuli od kovida se ne oblači, garderoba se prebaci preko vreće u kojoj je i odmah se stavlja u limeni uložak. Porodica ne može ni da se oprosti od voljene osobe. Sad su i cene skočile kod dobavljača. Limeni sanduci koštaju 15.000, što uvećava cenu, i u proseku treba oko 65.000 za sahranu, plus za grobno mesto, ko ga nema, 70.000, te sve dođe najmanje 1.300 evra. Uredbom Vlade Srbije mi kao firme možemo sve da završimo. Porodica ne mora čak ni do bolnice da ide. Da izvadimo svu dokumentaciju košta 8.800 ako je osoba umrla u bolnici, a 3.500 ako je kod kuće.
Kurir.rs/ J. S. S.