PRAVDA JE SPORA ALI DOSTIŽNA? Osudila ga porota sastavljena samo od belaca, 42 GODINE govorio da nije kriv i sada je slobodan

James Wooldridge / Newscom / Profimedia

Afroamerikanac iz Misurija koji je nepravedno osuđen za trostruko ubistvo 1978. godine i koji je proveo u zatvoru više od 42 godine, oslobođen je i pušten na slobodu.

Kevin Striklend (62) od samog početka je insistirao da je nevin. Uhapšen je kada je imao 18 godina i u junu 1979. godine porota, sastavljena od belaca, ga je osudila zbog ubistva. "Nisam mislio da će ovaj dan doći", rekao je Striklend ispred suda.

To je najduži period koji je nevina osoba provela u zatvoru u istoriji Misurija, ali prema zakonu te države nije verovatno da će Striklend dobiti finansijsku kompenzaciju, prenosi BBC.

Prema podacima iz Nacionalnog registra osoba oslobođenih krivice, koji je evidentirao oslobađanja od 1989. godine, to je sedmo najduže zatvaranje pogrešno osuđene osobe u SAD.

Sud je naredio hitno puštanje na slobodu Striklenda koji je osuđen na doživotni zatovr bez mogućnosti puštanja na uslovnu slobodu za trostruko ubistvo tokom pljačke kuće u Kanzas Sitiju 25. aprila 1978.

Striklend je u zatvoru proveo 15.487 dana.

Sudija Džejms Velš naveo je u odluci da ga "nikakvi materijalni dokazi nisu povezivali sa zločinom", a da je osuđen isključivo na temelju iskaza, prenosi AP. Striklenda je osudila porota sastavljena samo od belaca.

Četvorica napadača su te noći ubili tri osobe u kući: Šeri Blek (22), Larija Ingrama (22) i Džona Vokera (20). Četvrta žrtva - Sintija Daglas (20) - pobegla je sa povredama nakon što se pretvarala da je mrtva. Na osnovu dojave dečka njene sestre, policija je uhapsila tinejdžera Striklenda, a zatim navodno izvršila pritisak na Daglasovu da ga "prepozna".

Striklend je uporno ponavljao policiji da je bio kod kuće i gledao televiziju. Nijedan fizički dokaz ga nikada nije povezao sa zločinima.

Njegovo prvo suđenje 1979. godine završeno je bez presude jer je jedan afroamerički porotnik ostao pri svojoj, oslobađajućoj presudi. Na njegovom drugom suđenju, porota sastavljena isključivo od belaca proglasila je Striklenda krivim za ubistvo.
Striklend se nije predao i godinama je pisao aktivistima i pravnim udruženjima.

Godinama kasnije, Daglasova je odustala od svog svedočenja i projektu "Midwest Innocence" koji je radio na Striklendovom slučaju rekla da "tada stvari nisu bile jasne, ali sada znam više i želela bih da pomognem ovoj osobi ako mogu“.

Daglas je umrla pre nego što je mogla da zvanično povuče svedočenje protiv Striklenda, ali su njena majka, sestra i ćerka svedočile na sudu da je izabrala "pogrešnog momka“.

Tužioci u okrugu Džekson počeli su da preispituju osuđujuću presudu prošlog novembra i - prema novom zakonu Misurija - podneli su zahtev za njegovo momentalno oslobađanje i puštanje na slobodu.

Kurir.rs