SANJA RADOJEVIĆ ŠKODRIĆ: U decembru prve doze molnupiravira, A EVO KAD STIŽE I FAJZEROV LEK
U Srbiji u decembru treba da stigne prvih 50.000 doza leka molnupiravir za lečenje korona virusa, rekla je danas direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić i navela da će te tablete pomoći da se rasterete bolnički kapaciteti i smanji broj umrlih.
Ona je najavila i da se očekuje da u januaru ili februaru stigne i novi lek kompanije Fajzer, koji je namenjen istoj grupi pacijenata koji imaju određene faktore rizika, poput kardiovaskularnih i malignih oboljenja, dijabetesa, gojaznosti.
- Mehanizam dejstva nije potpuno identičan, ali su namenjeni nehospitalizovanim pacijentima koji imaju više od 18 godina, odnosno za one koji se još uvek leče u kućnim uslovima - rekla je Radojević Škodrić i dodala da ti lekovi nisu za dojilje i trudnice.
Tek će se odrediti kako će se lekovi prepisivati, kaže direktorka RFZO, navodeći da se tokom ove nedelje završava novi protokol kada će biti razjašnjena upotreba.
- Ti lekovi se daju u prvih pet dana pozitivnosti i namenjeni su prvenstveno za lakšu, eventualno srednje tešku fazu bolesti, a za teške forme već je kasno za ove lekove - naglasila je Radojević Škodrić, a preneo Blic.
Kaže da postoje razlike između molnupiravira i novog Fajzerovog leka, koje se odnose na to kada se tačno i kod kojih pacijenata primenjuju, o čemu će, ističe, eksperti da odluče.
- Ono što je sada jasno je da je molnupiravir za ranu i srednju tešku fazu bolesti, dok je Fajzerov lek za ranu fazu bolesti, to su neke minimalne razlike - navela je Škodrić.
Ona napominje da u protokolu postoji još jedan antivirusni lek - favipiravir, koji se od aprila prošle godine godine primenjuje kod nas, kako kaže, u širokoj upotrebi.
- Favipiravir nije isključivo namenjen i registrovan samo za kovid, kao što je molnupiravir. U startu je uočena njegova efikasnost kod kovida, ne toliko visoka kao kod molnupiravira. Prednost favipiravira je što može da se primenjuje u svim fazama bolesti, ali se takođe primenjuje u prvih sedam dana pozitivnosti - pojašnjava Radojević Škodrić.
Ističe da svi ti lekovi imaju svoje mesto u protokolu i da su te razlike kod određenog pacijenta i u datom momentu jako važne.
- Kada se gleda statistički 0,01 odsto nije ništa, ali u medicini za tog pacijenta, za tu porodicu je 100 odsto - dodala je.
Radojević Škodrić navodi da Fajzerov lek još uvek nije registrovan, ali da je predata dokumentacija na registraciju, te da se očekuje da svakog momenta bude registrovan.
- On će stići vrlo brzo nakon molnupiravira, u januaru ili februaru - navela je Radojević Škodrić i naglasila da u Srbiji ima svih lekova koji su registrivani protiv kovida, a koji imaju efekti.
Na pitanje o leku ivermektin i priča da su pojedini lekari kod nas prepisivali taj lek kao prevenciju od kovida, Škodrić napominje da se za lečenje korone ivermektin nikada nije razmatrao niti je njegova efikasnost u studijama u svetu pokazana kao značajna.
- Nažalost jedan deo struke je izašao iz svojih okvira i počeo da se bavi potpuno nestručno. Ivermektin je stari lek koji je registrovan još pre nekoliko decenija i nalazi se na našoj listi i za neka druga oboljenja, on je registrovan i za životinje i postoji jedan oblik koji se primenjuje kod ljudi - rekla je Škodrić i izrazila nadu da je priča o ivermektinu i njegovoj upotrebi u lečenju kovida zatvorena.
Kurir.rs/Blic