Sve žene u Srbiji koje od Nove godine rode prvo dete, umesto 100.000 dinara, dobijaće pomoć od države u iznosu od čak 300.000 dinara, a uskoro će biti usvojene i mere za rađanje drugog i trećeg deteta, najavio je juče predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
- Imamo u vidu činjenicu da nestajemo kao nacija, da nas je sve manje, jer podaci govore da je stopa rodnosti tek nešto viša od 1,5, a za prostu reprodukciju je potrebno da stopa bude 2,15. Sve smo stariji i ekonomski napredak zavisiće od toga kako ćemo da obezbedimo napredak nacije ovim demografskim merama - rekao je Vučić.
Ukazao je da će pomoć od 300.000 dinara biti dodeljena iz republičkog budžeta, a da će grad Beograd i druge lokalne samouprave nastaviti da daju i svoju pomoć porodiljama. I pomoć za drugo dete biće znatno uvećana jer je, kako je istakao, to dete neka vrsta prelomnice za ženu.
- To ćemo vas obavestiti u narednih 14 dana, ta mera biće drastično uvećana - najavio je predsednik i dodao da će se i pomoć za treće dete povećavati, a država će pokušati da motiviše i studente da se lakše odluče za roditeljstvo:
- Za studente donosimo meru da, ako devojka zatrudni i rodi dete, za nju ne važe ispitni rokovi, isto tako i za muškarca, oca koji je student, i oni neće imati nikakve troškove za obnovu godine jer će se računati da su odslušali sve godine. Odrediće se da za obične fakultete, ako ih završe do 26. godine, bude kao da su završili u roku, a za Medicinski fakultet do 28. godine.
Vučić je dodao da će neke mere biti usmerene i na stambeno zbrinjavanje mladih roditelja i da se razmatra davanje bespovratne pomoći od 10.000 do 20.000 evra za kupovinu stana, a ta pomoć će, da bi se izbegle zloupotrebe, biti vezana za majku.
Ratko Dmitrović, ministar za brigu o porodici i demografiju, rekao je da će ceo paket mera biti poznat do kraja januara i istakao da je izuzetno važna mera koja se odnosi na položaj studenata.
- Studentkinje koje u toku studiranja zasnuju porodicu i zatrudne imaće privilegovan položaj po pitanju polaganja ispita. Takav položaj bi bio ograničen na, na primer, do 26. godine, ali bi svakako omogućio mladim ženama da rode jedno ili dvoje dece još u toku studiranja - rekao je ministar i dodao da je ova mera povezana s problemom steriliteta, koji se drastično uvećava što je žena starija.
Ministar finansija Siniša Mali rekao je u Skupštini Srbije da "novi auto-putevi, nove fabrike, nove i brze železničke pruge ne znače ništa ukoliko nemamo dece koja će se tim auto-putevima i prugama voziti".
- Ako pogledate iznos pomoći, uzimajući u obzir broj prvorođene dece u Srbiji, to je oko 5,7 milijardi dinara podrške i veće pomoći u 2022.