DOKAZI O RIO TINTU: Ključne odluke o kopanju jadarita donete su do 2012. kada su na vlasti bili Đilas i Jeremić!
Neki od kolovođa protesta prodali su zemlju i uzeli pare, pa sada počeli da protestuju protiv „Rio tinta“. Uzeli pare, a sada hoće da vrate to protestima, otkrio je juče predsednik Srbije Aleksandar Vučić uoči protesta dela građana protiv, između ostalog, te kompanije, a koji je najavljen za subotu.
Predsednik je konstatovao da u ovom trenutku „Rio tinto“ nije kupio svega 30 odsto zemlje koja im je potrebna za podzemnu eksploataciju. On je obelodanio i devet dokumenata (videti okvir) koji nedvosmisleno pokazuju da je sve ključne odluke o kopanju jadarita donela vlast do 2012. godine!
- Interesantno je da su neki od kolovođa protesta, a ja imam imena, prodali zemlju i uzeli pare, pa počeli da protestuju. Uzeli pare, a sada hoće da vrate to protestima - ukazao je Vučić.
Šta je potpisano
Predsednik je najavio da će tim povodom narednih dana posetiti mesta u tom kraju kako bi razgovarao s građanima.
- Biću spreman da razgovaram i dan i noć. Spreman sam da sedim 15 sati dnevno. Ali neću da razgovaram s tajkunima: Ćutom, Jeremićem, Ðilasom, već s narodom i lokalnim vođama - poručio je Vučić.
Istakao je da se u zemlji stvari nikad neće rešavati na ulici:
- Ulica nikada neće voditi politiku Srbije. Ovom zemljom vladaju institucije. A to znači i da nisam do sada potpisao zakon o izmenama u poreskom sistemu, zakon o eksproprijaciji i druge zakone.
Predsednik je pokazao dokument koji je potpisala vlada premijerke Ane Brnabić, a koji nema nikakve pravno obavezujuće tačke, te poručio da su svi oni doneli tu odluku i da je memorandum iz 2017. neobavezujući, iako su mnogi pokušali, kaže, da optuže sadašnju vlast za njega.
- Stav dva kaže: „Memorandum odražava stavove i namere strana da sarađuju, izražene u dobroj veri, ali bez stvaranja obaveza.“ Izvolite citat. Sve se vidi - poručio je on.
Najavio je da „ćemo godinu i dva ili tri meseca čekati studiju o uticaju na životnu sredinu pre nego što izađemo pred građane“.
- Ljudi treba da znaju da smo za putnu infrastrukturu tog kraja izdvojili 14-15 miliona evra. Da budem sasvim iskren, među onima koji su dali donacije je i „Rio tinto“ - ukazao je on.
Šta košta 100.000 €
Predsednik je naveo i da mnogi kritikuju kineske investicije, pre svega Železaru i „Ciđin“, što je, kako je rekao, sramno:
- Železara od preuzimanja do kraja 2021. isplaćuje 360 miliona evra, dok je broj zaposlenih uvećan za 102. Znate da mi tamo nismo mogli da upalimo nijednu peć. Samo troškovi za plate bi za nas bili toliki. Ovom investicijom Srbija je uštedela više od pola milijarde evra. Ovo je jedan od najvećih uspeha vlasti u Srbiji, nešto što je promenilo celu igru i vratilo Srbiju na kolosek uspešnih zemalja.
Predsednik je upitao šta košta tih 100.000 evra koje su dobili oni koji organizuju proteste:
- Izgleda da Srbija za nekoga jeste na prodaju. Za mene nije, i nikome neću da se ulizujem. Što se tvrdi da je Srbija pred građanskim ratom, to su gluposti. Ne zaboravite, na našim demonstracijama je jedan režim ubio čoveka, pa su krili njegovo ubistvo. Nama se takve stvari neće dešavati. Što se vlasti tiče, mi ćemo biti apsolutno odgovorni, i nas samo interesuje koliko tačno to maltretiranje i terorisanje građana može da traje.
Čitajte KURIR!
Ivana Žigić