Ovim se unosi dodatna nestabilnost i otvara put za generisanje nove krize i
sukoba, ocenjuju analitičari
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg otvoreno je zapretio da će ovaj vojni savez na sve načine sprečiti razgrađivanje Oružanih snaga BiH, što je i prvi direktniji odgovor na proces vraćanja nadležnosti Republike Srpske, među kojima je najdelikatnija formiranje sopstvene vojske. Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik je zbog započinjanja ove misije označen kao izvor zapaljive retorike u BiH i razlog velike zabrinutosti zapadnih sila da može doći i do sukoba.
Brine ih situacija
Takve poruke mogle su se čuti na upravo završenom sastanku ministara inostranih poslova zemalja članica NATO u Rigi.
- Region zapadnog Balkana ima za nas veliki značaj. Primećujemo zabrinjavajući razvoj situacije, slušamo opasnu retoriku u BiH, vidimo napetost između Beograda i Prištine, reforme se usporavaju, dok strani igrači povećavaju intenzitet štetnog delovanja u regionu. Dodikova zapaljiva retorika podriva Dejtonski sporazum i napore da se izgradi stabilna, multietnička BiH. NATO će nastaviti da podržava i izgradnju kapaciteta za primenu reformi, a jedna od multietničkih institucija u BiH su Oružane snage. I to je uspešna priča NATO, jer smo zaista pomogli da se izgradi, obuči ta multietnička institucija. I ako neko bude podrivao to, svakako da ćemo učiniti sve da se to spreči, jer su nam potrebne multietničke institucije, uključujući i Oružane snage - poručio je Stoltenberg.
Nije slučajno
Profesor međunarodnih odnosa Srđan Perišić kaže za Kurir da je Stoltenbergova izjava otvorena pretnja koja je i priznanje da je NATO kršio Dejtonski sporazum kada je pravio združene snage BiH.
- NATO kao silu očigledno ne interesuje poštovanje ovog dokumenta, jer u njemu jasno piše da u BiH postoje vojske entiteta. NATO ovakvim pretnjama unosi dodatnu nestabilnost i otvara put za generisanje nove krize i sukoba. Nije jasno kako Stoltenberg namerava da brani Oružane snage BiH. Od vojne intervencije nema ništa mimo mandata Saveta bezbednosti UN. U suprotnom, sve bi vodilo u izazivanje rata u Evropi, jer bi se uključili i neki drugi učesnici, poput Rusije, na primer. Stoltenbergova pretnja je tempirana, jer dolazi u danu kada se Dodik nalazi u Moskvi na sastanku s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Sve liči na igru živaca - ocenjuje naš sagovornik.
Ivana Kljajić