Poslednjih meseci vlada prava pomama za stanovima u Kraljevu. Uostalom, ovako nešto ne treba da čudi jer se ovaj grad, gotovo "digao iz pepela", te je od mesta koje umire postao broj 1 mesto za život u ovom delu Srbije.
Zapravo, od šezdesetih do kraja devedesetih, Kraljevo je bilo zaslužno za ekonomsku stabilnost Srbije, pa čak i Jugoslavije. Četiri industrijska giganta Magnohroma, Fabrika vagona, Jasen i Kablar zapošljavali se više od 15.000 ljudi. Oni su imali redovne plate, sigurna tržišta i izvoz koji se merio desetinama miliona dolara.
Međutim, period tranzicije doveo je Kraljevo u položaj - davljenika u Ibru. Na dvadesetak firmi stavljen je katanac, a grad je polako krenuo da tone. Sve do skoro kada se video tračak nade usled gradnje fabrika, ali i investicija koje su sve veće iz godine u godinu, piše "Sasomange.rs".
Međutim, nije to jedini razlog zašto izdavanje stanova trenutno cveta u ovom gradu. Ovaj grad na tri reke (Zapadna Morava, Ibar i Gruža), u blizini četiri planine (Goč, Stolovi, Troglav, Radočelo) i tri banje (Vrnjačka,Mataruška i Bogutovačka), poznat kao srce Šumadije i grad kraljeva, i deluje kao da je ispao iz neke priče o vitezovima i princezama.
Krunisanje srpskih kraljeva u Žiči
Na samo 180 km od Beograda, putnici namernici moraju proći i čuvenom "dolinom Jorgovana" sve dok ne "udarite" na gradsku tablu sa grbom na kome piše:
"Nama dobro, a nikome zlo" i 7 kruna koje simbolizuju sedam krunisanja srednjovekovnih vladara u kraljevačkom manastiru Žiča. I sve je u Kraljev baš onako "kraljevski"!
Inače, ovaj grad u nekoliko navrata menjao je ime, te je najpre bio Rudo Polje, potom Karanovac i naposletku - Kraljevo.
Zanimljivo je i da Kraljevo nikad nije bilo prestonica iako mu je ime povezano sa prestolom. A opet, Kraljevo ima jedan od najstarijih urbanističkih planova na ovom prostoru. U centru grada - savršeno pravilan krug do kojeg vode ulicekoje se, opet, ukrštaju pod pravim uglom. Taj plan nacrtao je lično knez Miloš, 1832. godine, kada je posetio tadašnji Karanovac, zatraživši tepsiju sa peskom u koju je ucrtao krug.Tada su udareni temelji i sačuvan je urbanistički plan i mreža ulica sa kružnim trgom.
Čuveni Milutin, kako Kraljevčani nazivaju spomenik posvećen srpskim vojnicima stradalim u balkanskim i Prvom svetskom ratu, središte je okupljanja i gradskih dešavanja. Na trgu se nekada davno trgovalo, a zabeleženo je da je čak i jedan britanski diplomata s kraja 19. veka bio oduševljen pijacom u obliku pravilnog kruga. Tada je i glavna varoška ulica nazvana Prvi sokak. Mada, jedan sokak dalje od centra stekao je popularnost - nakon što je o njemu ispevana jedna od najlepših kafanskih pesama koju je otpevao čuveni Tozovac.
U Kraljevu žive izuzetno gostoljubivi i srdačni ljudi. Oni će goste zadržavati u nekoj od gradskih kafana, gostiti lokalnim specijalitetima tradicionalne kuhinje i sa njima lumpovati do zore. U čast prošlih vremena, slast sadašnjih i slavu budućih, Kraljevčani organizuju veliki broj manifestacija – Projadu i Pasuljijadu, Dane jorgovana i Žički Sabor, smotre narodnog stvaralaštva i jedan potpuno originalni, "Veseli spust" - manifestacija na kojoj se ovom rekom možete spuštati plovilom koje sami napravite... Početkom jula, u Kraljevu se održava Internacionalni džez festival "JazzIbar", a krajem avgusta ne propustite Festival alternativnih umetnosti "Street Art Festival".
Sve ovo i još mnogo toga čine ga, što bi mladi rekli "in" mestom za život, te ne čudi što se iz meseca u mesec povećava potražnja, naraočito kada je izdavanje u pitanju. A i tu je opet dokazano da za male pare možete naći stan po svojoj meri, te je cena garsonjera i jednosobnih stanova od 130 do 200 evra, dok se četvorosoban stan, primera radi, može naći i za 350 evra.
Verujemo da je sve ovo razlog zašto je Kraljevo sve poželjnije za život, a zapamtite da ćete na sasomange.rs uvek moći da nađete aktuelne ponude za prodaju i izdavanje stanova ne samo u ovom gradu, već i u bilo kom drugom mestu u Srbiji.
(Kurir.rs/Sasomange)
Bonus video: