OMIKRON SOJ NAJOPASNIJI ZA DECU: Srpski pedijatri upozoravaju da najmlađi OVAKO TREBA DA SE ZAŠTITE
Dok je u Srbiji poslednjih nedelja broj novozaraženih koronavirusom u padu, u svetu hara omikron, novi soj korone, zbog kojeg pojedine države beleže rekordne brojeve novih slučajeva zaraze na dnevnom nivou. Stručnjaci šalju alarmantno upozorenje da su na meti omnikrona sada posebno deca, jer broj zaraženih mališana za petinu veći nego u talasu delta soja!
Podaci iz Južnoafričke Republike, odakle je omikron najpre počeo da se širi pre nepunih mesec dana, pokazuju da deca zaražena novim sojem imaju 20 odsto veće šanse da budu hospitalizovana zbog komplikacija u poređenju s njihovim vršnjacima zaražanim prethodno dominantnom varijantom delta, rezultat je istraživanja koje je sprovela privatna osiguravajuća kuća Diskaveri helt. Istraživanje je obuhvatilo više od 70.000 zaraženih omikronom u poslednje tri nedelje.
Epidemiolog dr Erik Fejgl-Ding, viši saradnik u Federaciji američkih naučnika, napisao je na svom Tviter nalogu da se "širom sveta pojavljuje jasan obrazac po kome su deca izuzetno podložna omikronu".
- To vidimo u Južnoj Africi, Velikoj Britaniji, Danskoj, Njujorku. Podaci iz Južne Afrike pokazuju da deca imaju 20 odsto veći rizik od hospitalizacije sa omikronom u odnosu na stari soj iz 2020. - napisao je on i objavio grafikon na kome se vidi da se od 13. do 15. decembra broj novih slučajeva zaraze kod dece u školskom uzrastu u Njujorku udvostručio sa 502 na 1.085.
Predsednik Udruženja pedijatara Srbije prof. dr Georgios Konstantinidis rekao je za Kurir da su dosadašnji podaci i istraživanja iz sveta pokazali da je omikron zarazniji od delte, ali i da daje lakše kliničke slike, kao i da je procenat smrtnosti manji.
- Kad imamo veći broj novih slučajeva, moramo da imamo i više hospitalizovanih. Omikron se širi među decom zbog toga što je u toj grupi najmanji procenat vakcinisanih, pa tu virus najviše kruži, jer su deca ta koja se najviše kreću. Stariji su u velikoj meri vakcinisani te bi zbog toga omikron mogao biti opasniji za decu - kaže prof. dr Konstantinidis.
On navodi i da se broj hospitalizovanih udvostručuje i u Evropi zbog pojave novog soja:
- Primetan je i porast hospitalizovanih pacijenata u grupi od 20 do 45 godina, ali i među mlađom decom, od dve do tri godine. Vakcinacija kod starijih i kod dece je jedini izlaz i spas od pojave novih sojeva. Studije su pokazale da kod omikrona vakcine imaju nešto manju efikasnost, ali buster doza "fajzera" ima veći stepen zaštite.
Kurir.rs/ A. K.
Bonus video: