Ionako u napetim odnosima, Rusija i Alijansa postaju sve oštrije konfrontirane zbog Ukrajine, što bi moglo da preraste i u vojni sukob
NATO gotovo sigurno neće prihvatiti zahteve koje je postavio predsednik Rusije Vladimir Putin za smanjenje tenzija koje su dovele do usijanja u odnosima Zapada i Moskve! Nacrt sporazuma u osam tačaka objavilo je rusko ministarstvo inostranih poslova dok se ruske snage gomilaju blizu ukrajinskih granica.
Vojni odgovor
Zvanična Moskva je obećala da će ignorisanje njenih interesa dovesti do "vojnog odgovora" sličnog Kubanskoj raketnoj krizi 1962. godine. Vladimir Putin je zatražio od Zapada da Rusiji pruži "pravne garancije" njene sigurnosti. Međutim, agresivni predlozi Kremlja će verovatno biti odbijeni u zapadnim prestonicama kao pokušaj formalizacije ruske sfere uticaja nad istočnom Evropom.
- Došao je trenutak istine u odnosima između NATO i Rusije - poručio je Aleksandar Gruško, zamenik ruskog ministra spoljnih poslova, i dodao: - Ukoliko Zapad bude ignorisao pokušaj Moskve da obuzda tenzije, Rusija će pribeći stvaranju kontrapretnji, što podrazumeva potencijalno razmeštanje novih sistema naoružanja unutar ruskih granica. Tada će biti prekasno da nas pitate zašto smo doneli takve odluke, zašto smo primenili takve sisteme - rekao je on.
Agencija Interfaks je prenela da prve reakcije sa Zapada nisu ohrabrujuće i da su SAD i NATO ranije odbili neke od ruskih predloga. Moskva tvrdi da reaguje na pretnje sopstvenoj sigurnosti jer Ukrajina ima sve bliže odnose s NATO i želi da postane članica Alijanse. Na drugoj strani, zapadni čelnici pokušavaju da smisle na koji način da odgovore ako Rusija pokrene invaziju na Ukrajinu, što bi, kako brojni stručnjaci i analitičari upozoravaju, moglo da se dogodi narednih nedelja.
Strateška greška
Britanski premijer Boris Džonson rekao je u telefonskom razgovoru ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da bi bilo kakva destabilizujuća aktivnost Rusije prema Ukrajini bila "strateška greška".
Nova vladajuća garnitura u Nemačkoj najavila je da neće izdati dozvolu za rad gasovoda Severni tok 2, koji zaobilazi Ukrajinu i direktno povezuje Rusiju i Nemačku. Podsećamo, šef NATO Jens Stoltenberg ranije je odbacio sporazume kojima se Ukrajini uskraćuje pravo da uđe u Alijansu.
Kurir.rs