PRVA ŽENA NA ČELU MAĐARSKE Orbanova najbliža saradnica lepa Katalina uskoro predsednica!
Za blisku saradnicu mađarskoj premijera kažu da je najzaslužnija za povećanje nataliteta u ovoj članici EU i da su njene ideje utkane u novi ustav ove države
Mađarski premijer Viktor Orban, saopštio je da je njegova stranka Fides odlučila da imenuje svoju blisku saradnicu i ministarku za porodicu Katalinu Novak za novu predsednicu Mađarske, koja bi trebla da zameni aktuelnog predsednika Janoša Adara kome mandat ističe u maju 2022, a po ustavu ove države nema pravo da vrši tu funkciju treći mandat.
Inače, glasanje u mađarskom parlamentu trebalo bi da bude formalnost, jer Fides stranka Viktora Orbana ima većinu. Izborom u parlamentu Katalina Novak postaće u istoriji prva žena na čelu Mađarske od proglašenja republike.
Ko je Katalina Novak
Zapadni mediji kažu za Katlinu, da se pojavila niotkuda, ali je postala istaknuta političarka i bliska saradnica Viktora Orbana, kada je on preuzeo vlast u Mađarskoj. Interesantno je da je Katalina prestigla nekoliko žena koje su označavane i kao "zvezde Fidesa" poput Ildiko Gal koja je inače bila sedam godina poslanica u Evropskom paralmentu, a onda je napustila politiku.
Preporuku dao pastor Zoltan Balog
Za razliku od njih Katalina Novak svoj politički uspon započela je pre tri godine kada je postala šefica kabineta Zoltana Baloga bivšeg političara i ministra u Orbanovoj vladi za Ljudske resurse, koji je politiku napustio 2018. zbog neslaganja sa Orbanom i postao kalvinistički pastor. Nagađa se da je na Katalinu Orbanu skrenuo sam Balog kao jednog od četiri moguća kandidata za ministarku za porodična pitanja i omladinu. Orban je insistirao da to bude žena i Katalina je jedina odgovarala tom uslovu.
Majka troje dece
Katalina je inače majka troje dece, s obzirom da Orban favorizuje porodice višečlane porodice i što je bio važan uslov da postane ministarka. Upravo ona je kako se tvrdi najzaslužnija za povećanje nataliteta u Mađarskoj i uvođenje podsticajnih mera. Ubrzo zatim postala je i potpresednica Fidesa. Njene rivalke iz opozicije optužuju je da je usvojila isti netolerantni stav za političare Fidesa i verno sledi partijsku liniju. Kritike na račun Novakove bile su posebno oštre nakon govora koji je održala u Kapošvaru. Ona je tad izjavila da vlada čvrsto stoji iza vrednosti braka „jer postoji opasnost da dok se neki bore za prava male manjine mi zaboravimo na većinu".
Izjave koje su digle prašinu
Posebno se isticala izjavama da "svako dete ima pravo da ima oca i majku", "svakoj porodici su potrebni žena i muškarac i samo žena i muškarac".
Ove izjave veoma se uznemirili mađarsku javnost, koja nije baš naklonjena Fidesu, a posebno žene koje su razvedene ili ostavljene bile od svojih muževa i partnera. O istopolnim brakovima nije htela da diskutuje, a posebno da netradicionalne porodice dve žene ili dva muškarca usvajaju decu, zbog čega je naišla na udar opozicije.
Njene ideje kasnije su utkane i u novi Orbanov ustav koji kaže da: „Mađarska štiti instituciju braka kao zajednice muškarca i žene uspostavljenu dobrovoljnom odlukom i porodicu kao osnovu opstanka nacije".
Za nju protivnici kažu da je žena natprosečne inteligencije koja je studirala ne samo u Mađarskoj nego se usvaršavala i na prestižnim obrazovnim institucijama u Evropi i SAD i da je jako čudno da kad neko ima takvo široko obrazovanje ima takve stavove.
Zamerali su joj izjave poput da „postoje zemlje u kojima je ženama zabranjeno da nose suknje" i gde se „majke i očevi ne mogu zvati majkama i očevima".
Uprkos svemu mađarski politički analitičari smatraju da ona nije homofob nego partijski funkcioner, koja nije kao njene kolege uniformna, nego se razlikuje po visokom obrazovanju.
Kurir.rs/A.Mlakar