Vladimir Milić jedini u Srbiji, verovatno i na Balkanu, spravlja lekovitu paparku, koja snižava holesterol, poboljšava mikrocirkulaciju kod atrofičnih oboljenja, stabilizuje krvni pritisak
Vladimir Milić (79) iz Kraljeva pčelarstvom i apiterapijom bavi se skoro tri decenije, a jedini je pčelar u Srbiji koji spravlja lekovitu paparku, proizvod od uginulih pčela.
Razlog njegovog pčelarenja i bavljenja apiterapijom je zdravstvene prirode, jer su ga upravo pčele izlečile od teške bolesti.
- Punih 18 godina bio sam nepokretan po čitavih dva do tri meseca, jer sam bolovao od teškog vida diskopatije. Lečio sam se raznim injekcijama, medicinskim tretmanima i alternativnim metodama, međutim, konstantno sam bio prikovan za krevet. Počeo sam da prihvatam savete mog prijatelja pčelara da počnem da se lečim ubodima pčela i te davne 1993. godine, uz dosta pretrpljenih bolova od uboda pčela, izlečio sam se i od tada do danas ne znam šta je bol - kaže za Kurir Vladimir Milić.
Za sve vreme koliko se bavi pčelarstvom, Milić je pročitao gotovo sve knjige iz oblasti apiterapije. Bio je na obuci u Sloveniji i Rumuniji, gde je prikupljao znanja iz ove oblasti, a svoj dugogodišnji rad krunisao je osnivanjem prve „Kuće pčela“u Srbiji.
- Namena „Kuće pčela“ je da pomaže u lečenju ljudi od raznih bolesti, uključujući i decu i odrasle: inhalacijom direktno iz košnica, kao i u samoj prostoriji, masažama medom za lečenje raznih unutrašnjih bolova, kao i za jačanje celog organizma. Tu je i obuka i lečenje ubodima pčela pod nadzorom lekara - navodi Milić.
Ipak, ono što ga izdvaja od drugih pčelara je činjenica da on jedini u Srbiji, a možda i na čitavom Balkanu, spravlja paparku, lekoviti proizvod od uginulih pčela, za koji je naučno dokazano da pomaže ozdravljenju čoveka.
- Uginule pčele danas nisu zvanično medicinski proizvod, ali je potvrđena praktična upotreba. Treba napomenuti da su uginule pčela zapravo tela pčela i trutova koja su okončala život na prirodan način. Tinktura od uginulih pčela snižava holesterol, jača imunitet, poboljšava mikrocirkulaciju kod atrofičnih oboljenja, stabilizuje krvni pritisak, reguliše metabolizam, rad srca i bubrega, probavnog trakta, endokrinog sistema - kaže Milić.
On dodaje da telo pčela sadrži skoro sve komponente meda, polena, matičnog mleča, propolisa i voska, dok hitinski omotač, koža pčela, ima puno dragocenih supstanci i hemikalija, kao što je heparin (antikoagulant), koji umanjuje zapaljenske procese, stabilizuje krvni pritisak i ima terapijski efekat na krvotok.
- Heparin se u medicini koristi za lečenje poremećaja cirkulacije, patoloških oboljenja krvi, jetre, srca, krvnih sudova, bubrega i drugih oboljenja. U farmakologiji, u visokom procentu heparin se dobija iz hitinskog omotača pčela, pa je zato izuzetno skup i nije dostupan svakome. Upotreba uginulih pčela nema neželjene reakcije kao kod uboda žive pčele, upravo zbog prisustva heparina - navodi Vladimir.
Na pitanje na koji način prikuplja uginule pčele i kako pravi paparku, naš sagovornik objašnjava:
- Najveći broj uginulih pčela dobijamo u jesen, kad se vrši revizija pčelinjih društava. Pritom, ne koriste se sve uginule pčele, već samo one koje su sveže i suve, bez neprijatnog mirisa ili plesni. Kad se prah uginulih pčela i trutova ekstrahuje u rastvaraču, dobija se lek paparka, koji se koristi za lečenje raznih oboljenja, čisti krv i jača imunitet. Prilikom primene paparke nema kontraindikacija.
Jovan Slijepčević