SRPSKI RODITELJI SE JEŽE OD OVAKVOG VASPITANJA: Holanđane baš briga i decu spremaju za odrasli ŽIVOT na ovaj način
Skandinavci su poznati po specifičnim metodama vaspitanja dece - oni insistiraju na čeličenju mališana i podsticanju njihove samostalnosti.
No, neke od roditeljskih tehnika u najmanju ruku čude ljude širom Evrope i sveta. Jedna od takvih je i takozvani "dropping", a podrazumeva odvođenje grupe dece, uglavnom tinejdžera, u šumu, nakon čega oni sami treba da pronađu put nazad do izviđačkog kampa.
Ova metoda se uglavnom praktikuje među mladim izviđačima, a predviđena je da bude izazovna, pa nije neuobičajeno da potraje i do duboko u noć, pa čak i do 2, 3 ujutru.
U nekim varijacijama ovog izazova odrasli prate timove dece, ali im ne pomažu niti ih ne navode jasno na pravi put. S druge strane, postoje odrasli koji čitav zadatak dodatno zakomplikuju - pa se sakrivaju u žbunje i oponašaju zvukove divlje svinje ili stavljaju deci povez na oči dok dolaze do šume kako bi im otežali snalaženje u prostoru.
Ovo zvuči sasvim ludo za nas, ali za Holanđane je uobičajena praksa. Uopšteno, oni imaju drugačiji stav prema detinjstvu i odrastanju. Deca se uče da ne zavise previše od odraslih, a odrasli pokušavaju da nauče da dozvole deci da sami rešavaju svoje probleme, piše "Njujork Tajms".
Naravno, "dropping" ove principe diže na pomalo ekstreman nivo, a oslanja se na ideju da čak i deca koja su umorna, gladna ili dezorijentisana to nadoknađuju uzbuđenjem jer su glavni i oslonjeni sami na sebe.
"Ovo vam pokazuje, da čak i u veoma teškim trenucima, morate da nastavite da se krećete, da nastavite dalje. Nikada ranije to nisam moram da radim", rekao je 11-godišnjii Stijn, dečak kog je majka poslala u izviđački kamp zbog opsednutosti video igricama.
Stijn je dodao i da više nema želju da igra PlayStation čitav dan, kao i da će u budućnosti i svojoj deci prirediti ovakvo iskustvo.
Inače, nakon što je zabeleženo nekoliko nesrećnih slučajeva tokom "droppinga", ovakva praksa dobila je svoja "pravila" koja garantuju bezbednost dece. Tim tinejdžera uvek nosi jedan mobilni telefon u slučaju nužde, a moraju da nose i prsluke visoke vidljivosti, te im se saopštava dugačka lista smernica, uglavnom usmerana na bezbednost u saobraćaju.
"Pomeranje granica je zabavno, ali i to ima granice", jedna je od preporuka.
I dok je stanovnicima zapadne Evrope i Amerikancima ovo strano, a njihove reportaže o "droppingu" imaju isuviše ozbiljan i kritičan ton, Holanđani se često šale na račun ovog iskustva i toga što ostatak sveta to doživljava kao opasnost.
(Kurir.rs/Blic Žena)
Bonus video: