drma kriza

KOLAPS U PRIŠTINI, ENERGETSKI I POLITIČKI: Aljbin Kurti gura Kosovo u vanredno stanje! Ugroženi Srbi na severu

Foto: Profimedia

U Prištini je juče sve bilo u znaku vanrednog - vanredno je zasedao kosovski parlament o proglašenju vanrednog stanja i uvođenju vanrednih mera u snabdevanju energijom. Takođe, organizovani su i protesti nezadovoljnih građana zbog uvođenja restrikcija

Energetski kolaps koji je dozvolila prištinska vlast gurnula je Kosovo u vanredno stanje, ali je mrak zbog nestašice struje posebno zapalilo političku scenu. Na udaru se opravdano našao premijer Aljbin Kurti koji je, umesto adekvatne reakcije na energetsku krizu, nastavio da se bavi političarenjem u pokušaju da i za ovo optuži Srbiju.

Zbog ovakvog energetskog kolapsa sever KiM, na kojem je većinski srpsko stanovništvo, mogao bi da bude kolateralna šteta. Naime, već je ranije bilo poziva da se sever izuzme iz snabdevanja kako bi se obezbedilo dovoljno struje za ostatak pokrajine.

U Prištini je juče sve bilo u znaku vanrednog - vanredno je zasedao kosovski parlament o proglašenju vanrednog stanja i uvođenju vanrednih mera u snabdevanju energijom. Takođe, organizovani su i protesti nezadovoljnih građana zbog uvođenja restrikcija. Ministarka ekonomije Artane Rizvanoli pozvala poslanike da podrže proglašenje vanrednog stanja zbog energetske krize.

Foto: Nemanja Nikolić
foto: Nemanja Nikolić

- To ne znači da se odmah preduzimaju restriktivne mere, ali omogućava vladi da preduzme korake u vezi sa uvođenjem energetskih ograničenja potrošačima - rekla je Rizvanoli koja je ranije navela da je Srbija blokirala energetski vod, što je navodno dodatno opteretilo mrežu.

Ona je upozorila i da je potrošnja struje najveća ikada zabeležena, a poslednjih dana najviše se pričalo o kvaru u glavnoj termoelektrani Blok B2, zbog čega je Priština morala da angažuje nemačkog stručnjaka, čija je dnevnica, kako su objavili prištinski mediji, čak 12.000 evra. To je morao da pravda ministar finansija Hekuran Murati koji je rekao da nije video ugovor, ali je naveo da je ukupna vrednost ugovora 248.000 evra.

- Ako računamo uvozne cene struje, to nas košta 2,4 miliona evra po danu. Razgovaramo da rešimo problem koji bi mogao da bude mnogo skuplji - naglasio je on.

Za većinu političkih učesnika u Prištini glavni krivac za kolaps je Kurti. Predsednik Demokratskog saveza Kosova Ljumir Abdidžiku nazvao je Kurtijevu vladu populističkom i neukom, uz poruku da Kurti mora da vrati diplomu inženjera ukoliko ne zna da struja može da bude kupljena ranije, po ugovorenim cenama.

- To što Kosovo ne može da obezbedi stabilno snabdevanje električnom energijom postaje međunarodna vest. Albanija i Makedonija nisu vest, već Kosovo - poručio je on.

Kurir.rs