Vojska Srbije u kasarni Rastko Nemanjić u pančevu danas je zvanično prikazala novi protivoklopni raketni sistem "9M133 Kornet" maksimalnog dometa 8 kilometara, sa čime je značajno unapređena protivoklopna borba. Vojska Srbije tako je postala jedina zemlja u regionu, koja ima ovaj proćni protivoklopni raketni sistem.
Ovaj sistem široku primenu u borbenim dejstvima je imao sad već daleke 2006. godine za vreme Drugog libanksog rata, kada je u rukama boraca Hezbolaha uspeo da posle 35 godina od pojave izraelskog tenka Merkave, skine oreol neuništivosti.
Loše obučene posade, nedostatak sredstava za zadimljavanje i adekvatnih sistema za aktivnu zaštitu tenka, kao i loša taktika primene dovele su do debakla ovog nadaleko hvaljenog tenka. Posade sa PO sistemima uspele su da parališu izraelski oklopni klin. O tome je i ova priča.
Tog 12. jula u sukob Hamasa i izraelske vojske uključila se i šiitska organizacija Hezbolah. Ovaj datum se zvanično uzima za početak Drugog libanskog rata, kada je Hezbolah u graničnom pojasu napao izraelsku patrolu. Tom prilikom ubijeno je troje, a oteto dvoje vojnika.. Izrael je odgovorio sa raketinim i artiljerijskim napadom, a onda je usledio upad u Liban.
Izraelski vojnici nisu ni mogli da sanjaju da će ih tamo sačekati pravi pakao. Posebno se to odnosilo na tenkove "Merkava", koje je čekalo iznenađenje u vidu novih protivoklopnih sistema RPG-29 vampir i Kornet E koje je kao pomoć Hezbolahu dostavio Iran. Hezbolah je zahvaljujuči tim raketama kako se tvrdi uspeo da sa bojnog polja eliminiše 50 tenkova tipa Merkava MK1, 2, 3 i 4. Osim toga stradalo je 30 članova tenkovskih posada, a ranjeno 100 vojnika i dva komandanta oklopnih bataljona.
Kada je završen rat formirana je bila istražna komisija sudije Vinogradova, koji je otkrio ozbiljne greške u celoj priči. Ono što je zaključeno je bilo da je najviše podbacila obaveštajna komponenta , jer obaveštajci nisu imali podatke ni o brojnosti boraca, opremi i naoružanju. Ono gde se najviše podbacilo jeste borbeni arsenal koji je obogađen protivoklopnim raketama među kojima su bili ruski: metis, RPG-29 i Kornet, Fagot i francuski Milan.. Svakkao najopasniji su bili RPG-29 Vampir sa tandem bojevom glavom koja probija reaktivni oklop.
Borci Hezbolaha su dobro znali slabe tačke izraelskih tenkova. U nedostatku artiljerije, koristili su protivoklopne rakete za vatrenu podršku jedinicama. šestog avgusta pogodili su kuću u selu Bint Hebali i ubili četiri pripadnika elitne izraelske izviđačke jedinice Egoz. Na drugom mestu su 9. avgusta srušli celo krilo jedne zgrade, u kojoj je tada poginulo devet izraelskih vojnika. U napadu korišten je kornet.
Tokom bitke za Vadi Saluki, 24 merkave verzija Mk2 i Mk3 iz 401. brigade našle su se u udolini pod žestokim udarima PO raketa tipa kornet i to od četiri do šest raketa odjednom, a da pri tome nijednom nisu razvile dimnu zavesu.
Arapski izvori navode da je u sukobima uništeno stotinak merkava, dok Izrael tvrdi da je u borbama, od 400 tenkova, oštećeno 52, a unš{teno pet.
Protivtenkovskim raketama Kornet E i RPG-29 oštećeno je 50 merkava, od čega je 18 četvrte generacije, a dva tenka stradala su od mina. Uništena su dva tenka drugog tipa, jedna merkava MK3 i dve Mk 4.
Tokom izraelske intervencije na jugu Libana 2006. Hezbolahovi borci postavili su svoje Kornete na laka terenska vozila, s kojih su napadali ciljeve i brzo se udaljavali sa mesta napada. U južnom Libanu Hezbolahovi su borci takvim vozilima prebacivali Kornete s jednog pripremljenog vatrenog položaja na drugi.
Tokom poslednja dva dana rata pogođeno je 14 tenkova tipa Merkava. Kod 44 odsto tenkova u borbama je probijen oklop, što je manje za tri odsto u odnosu na prvi libanski rat.
Kurir.rs/A.M./Odbrana