Badnji dan, Badnje veče i Božić najradosniji su hrišćanski praznik. Ono što je najlepše u vezi sa ovim praznikom su običaji koji se vekovima održavaju u srpskom narodu.
Teolog Miloš Stojković je za Kurir televiziju objasnio običaje za božićne praznike i Božič.
- Badnjak označava drvo koje je Josif, koji je bio zaštitnik Presvete Bogoriodice. On je hteo da ugreje pećinu u kojoj se Isus rodio. Zasijale su varnice i obasjale nebo. Rodio se Spasitelj. Anđelli su u pećini pevali pesme malom Hristu. Upravo to drvo kojim se grejao Hristos označava Badnjak - kaže teolog Miloš Stojković.
Tradicija Badnjaka je veoma stara, a među hrišćanima se najviše održala kod Slovena, posebno kod Srba.
- Tradicija Banjaka se najviše održal kod Slovena. Grci to nemaju. Postoji takva tradicija, naravno na Hilandaru i u drugim manastirima, na Svetoj Gori.
Vrlo važno je i to kako se seče Badnjak.
- Badnjak se uvek seče sa Istoka i tri puta (u ime oca, i sina, i svetoga duha) da padne na zemlju. Onda ga podiže domaćin i unosi u svoj dom. To se radi na Badnji dan. Sve više očeva sa sinovima odlazi po Badnjak.
Međutim, valja li kupovati Badnjak? Teolog Miloš Stojković objapnjava da to nije pogrešno, ali da ko može uvek ode po Badnjak.
- Dobro je ko može da ode po Badnjak. Ko ne može, važno je da ispoštuje suštinu, da Badnjak unese u kuću, da se pomolimo za zdravlje i slogu. Vrlo je važno da se jedni sa drugima pomirimo, da budemo saborni, da budemo otvorene duše, da pristupimo svetom pričešću. Ne treba da odemo u crkvu, a da nismo oprostili ocu, sestri, bratu, majci...- zaključio je teolog Miloš Stojković.
Kurir televizija je dostupna na kanalu broj osam za korisnike MTS Iris TV, m:SAT tv, Supernova, BeotelNet, Orion telekom, Pošta NET i Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme m:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.
Kurir.rs
Bonus video: