HAG - Svedok optužbe Džon Džordan potvrdio je na suđenju Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom da su civili u Sarajevu, 1992-95. bili izloženi svakodnevnim napadima sa položaja bosanskih Srba oko grada, kao i da su pripadnici muslimanske vojske pokrenim minobacačima provocirali srpske vojnike na položajima oko Sarajeva.
Džordan je u to vreme u Sarajevu bio na čelu grupe međunarodnih vatrogasaca-dobrovoljaca, koja je pomagala u gašenju požara na obe strane fronta, ali, kako je rekao, u većini slučajeva u samom gradu.
Svedok je izjavio da su stanovnici Sarajeva "svakodnevno" bili napadani artiljerijom i snajperima sa okolnih uzvisina gde je bila razmeštena Vojske Republike Srpske.
Većina žrtava koje su njegovih vatrogasci zaticali u zapaljenim zgradama bili su, kako je precizirao, civili.
"Moji vatrogasci bili su na licu mesta i preneli su mi da je dečak s majkom prišao našem vozilu i tražio im bombone, što su deca često činila...Nekoliko trenutaka kasnije, oboje su bili pogođeni hicem", kazao je svedok.
Tužioci su u sudnici prikazali snimak beživotnog detetovog tela u lokvi krvi na pločniku ispred gradskog muzeja u Sarajevu, okruženog Džordanovim vatrogascima.
Optuženi Mladić snimak je pratio mirno, bezizražajnog lica, glave oslonjene na levu ruku.
Džordan je posvedočio da je i sam 1995. bio pogođen snajperskim hicem sa srpske strane tokom gašenja požara na liniji razdvajanja, u blizini rovova Armije BiH.
Odgovarajući na pitanja Mladićevog branioca Dragana Ivetića, svedok je potvrdio da su on i njegovi vatrogasci u Sarajevu bili naoružani i da su uzvraćali vatru ako bi bili napadnuti tokom intervencija. To je, po njegovim rečima, bilo neophodno zato što je 1992. na poslu stradao svaki peti sarajevski varogasac.
Na sugestiju branioca Ivetića da se, stoga, ne može sasvim isključiti mogućnost da su na meti snajperiste u novembru 1994, kada je "na žalost" ubijen Nermin Divović, zapravo bili naoružani vatrogasci, Džordan je uzvratio da je to "nemoguće".
"Sto odsto sam siguran da onaj ko je pucao na dete nije mogao videti nas, zato što smo bili zaklonjeni. Niko nije mogao ciljati nas, a ubiti dete", naglasio je svedok.
Tokom unakrsnog ispitivanja, Džordan je potvrdio da je ABiH iz Sarajeva gađala položaje VRS iz pokretnih minobacača, precizirajucih da je 1994. video kako jedno takvo oruđe otvara vatru iz kruga bolnice na Koševu.
Zbog nepreciznosti minobacača, ispaljene granate mogle su padati i na gradsko područje, prihvatio je svedok, na sugestiju Mladićevog advokata.
Džordan je potvrdio da je 1995. tokom gašenja požara, bio lakše ranjen šrapnelom minobacačke granate za koju veruje da je ispaljena sa položaja ABiH.
Kazao je i da je tokom gašenja požara u civilinim objektima u Sarajevu "često" zaticao skriveno oružje.
Svedok je potvrdio i da je, kao bivši američki marinac, pre angažmana u Sarajevu privatno obučavao vojnike u inostranstvu.
Negirao je, međutim, da je u BiH došao po nalogu vlade SAD.
Optuženi Mladić zatražio je preko advokata Ivetića, na kraju unakrsnog ispitivanja, da i sam postavi dva pitanja svedoku, ali mu sudije to nisu dozvolile, uz obrazloženje da sva pitanja može postaviti posredstvom branilaca.
Suđenje Mladiću, iskazom sledećeg svedoka optužbe, biće nastavljeno sutra.
General Mladić optužen je za genocid u Srebrenici i još sedam bosanskih opština; progon Muslimana i Hrvata širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN. 1992-95.