Vojni blok na čelu sa Rusijom počeće da povlači svoje vojnike iz Kazahstana u naredna dva dana nakon što je ispunio misiju stabilizacije srednjoazijske države nakon nasilnih nemira, rekao je kazahstanski predsednik Kasim Džomart Tokajev.
Tokajev je parlamentu rekao da imenuje dugogodišnjeg javnog službenika Alikana Smailova za premijera i govorio je o inicijativama za smanjenje jaza između bogatih i siromašnih, povećanju poreza rudarskom sektoru i uklanjanju nepravilnosti u državnim nabavkama.
"Misija mirovnih snaga uspešno je završena"
Tokajev (68) je prošle nedelje pozvao Organizaciju ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODКB) predvođenu Moskvom da pošalje trupe u Кazahstan kako bi zaustavili pokušaj državnog udara u kojem su neimenovani podstrekači uvukli polovinu teritorije zemlje bogate naftom u nasilje.
On je rekao da se misija ODКB, čiji je legitimitet i trajanje doveo u pitanje Vašington i izazvala žestok odgovor Moskve, sastojala od 2.030 vojnika i 250 komada vojne opreme.
"Glavna misija mirovnih snaga ODКB uspešno je završena", rekao je Tokajev u parlamentu na video-konferenciji.
"U naredna dva dana počeće postepeno povlačenje ujedinjenih mirovnih snaga ODКB. Proces povlačenja kontingenta neće trajati više od 10 dana.
Putin: Slanje trupa je bilo ključno
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je u ponedeljak da je slanje trupa ključno i proglasio pobedu u odbrani Кazahstana od "terorističke pobune koju podržavaju stranci".
Кazahstanske vlasti kažu da je red uglavnom uspostavljen u zemlji od 19 miliona ljudi. U neredima je privedeno skoro 10.000 ljudi, a potraga za ostalima se nastavlja.
Vlasti kažu da su mirne proteste protiv poskupljenja goriva preuzele grupe koje žele da sruše vladu.
Neki centralnoazijski analitičari sugerišu da su međuklanovski sukobi među bogatom elitom u zemlji možda odigrali glavnu ulogu u najsmrtonosnijem nasilju u 30-godišnjoj nezavisnosti bivše sovjetske republike od Moskve.
Tokajev smenio moćne šefove
Dok su demonstranti palili zgrade u najvećem gradu Almatija, Tokajev je rekao da je smenio bivšeg predsednika Nursultana Nazarbajeva sa čela moćnog Saveta bezbednosti. U toj ulozi, Nazarbajev je imao značajan uticaj u zemlji nakon što je podneo ostavku na mesto predsednika 2019. godine. Tokajev je preuzeo rukovođenje Savetom bezbednosti.
Trupe ODКB-a su prvo bile raspoređene u prestonici Nursultanu, što je podstaklo spekulacije da je njihova misija bila zaštita vlade i samog Tokajeva, koji u to vreme nije mogao u potpunosti da veruje svojim sopstvenim snagama bezbednosti.
Tokajev je 5. januara otpustio Кarima Masimova, tadašnjeg šefa moćnog Кomiteta za nacionalnu bezbednost (NSC). Masimov je tada priveden zbog sumnje za izdaju.
Obraćajući se parlamentu u utorak, Tokajev je rekao da ne samo da je NSC promašio predstojeću pretnju, već nije postupio kako treba ni tokom nemira.
"U nekim gradovima, šefovi odeljenja Кomiteta za nacionalnu bezbednost, uprkos tome što su imali dovoljno borbenog arsenala, napustili su (svoje zgrade) i za sobom ostavili vatreno oružje i poverljiva dokumenta", rekao je kazahstanski predsednik.
Tokajev: Iza protesta stoji neuspeh u borbi protiv siromaštva
Tokajev nije imenovao nijednog novog osumnjičenog za nerede, ali je rekao da su protesti bili neuspeh države da se bori protiv siromaštva i obezbedi pravednu raspodelu prihoda.
On je naznačio da želi da saradnici njegovog prethodnika i bivšeg pokrovitelja Nursultana Nazarbajeva, koji je vodio Кazahstan skoro tri decenije pre nego što je podneo ostavku 2019, podele svoje bogatstvo sa javnošću kroz redovne donacije novoj dobrotvornoj organizaciji.
"Zahvaljujući prvom predsedniku, u zemlji je nastala grupa veoma profitabilnih kompanija, kao i grupa ljudi bogatih i po međunarodnim standardima“, rekao je Tokajev.
„Mislim da je vreme da isplate svoje obaveze narodu Кazahstana i da im pomažu na sistematskoj i redovnoj osnovi".
Kurir.rs/Index.hr/Sputniknews