promrzline

KAKO DA PREŽIVITE HLADNOĆU: Evo šta treba, a šta nikako ne smete da radite i ko je najugroženiji

Društvene Mreže

Dugo ste napolju, a pritom niste obučeni u skladu sa trenutnim vremenskim prilikama? Ne igrajte se, postoji opasnost da zaradite promrzline. Gubitkom osećaja i boje u pogođenim područjima, a najčešće su to nos, uši, obrazi, brada, prsti na rukama, nogama, izazivate trajna oštećenja koja, u teškim slučajevima, mogu dovesti do amputacije!

Najgore od svega je što su mnogi nesvesni da ih je zahvatio ovaj ozbiljan problem, ne osećaju ništa jer su im pogođeni delovi tela utrnuli na hladnoći. Ali bela ili sivkasto-žuta koža, kao i koža koja je neobično čvrsta ili voštana traže pomoć.

NE TRLJAJTE RUKE

Važno je da znate da nikako ne smete da trljate ruke. Nećete se zagrejati, a ako imate ozebline ili promrzline, samo ćete izazvati oštećenje tkiva. Promrzline možete zaraditi čak i ako imate rukavice – nemojte da ih skidate jer time takođe možete da napravite dodatne ozlede.

Profimedia 
foto: Profimedia

Najbolje bi bilo da uđete u toplo i pokušate da podignete svoju telesnu temperaturu - oslobodite se mokre odeće, obucite odeću koja je topla i suva. Ovo svakako učinite kad počnete da osećate prve jače znakove uticaja hladnoće jer temperatura vašeg tela može da postane abnormalno niska.

Nažalost, stanje hipotermije utiče na mozak, onesposobljava vas da jasno mislite i da se pravilno krečete. Postajete nesvesni svega šta se sa vama i oko vas događa, ne možete da reagujete, a to neretko vodi i u tragičan ishod.

POTREBNA TRI SLOJA ODEĆE

Znaci na koje odrasli i stariji treba da obratite pažnju su drhtavica, iscrpljenost, zbunjenost, tzv. petljanje ruku, gubitak pamćenja, nejasan govor i pospanost, a kod najmlađih ustanovite da li imaju svetlo crvenu ili hladnu kožu. Jedan od sigurnih znakova da ih je zahvatila hipotermija je i gubitak energije.

Profimedia 
foto: Profimedia

Da biste sve ovo izbegli, obucite tri ili više slojeva tople odeće jer jedan zimski kaput ili jakna u ovim vremenskim uslovima nisu dobar izbor - nedovoljni su. Ne izlazite napolje ako niste hidrirani, ne, ili otkrivene glave, tu se gubi većina toplote, a važno je i da ne stojite u mestu. Kretanje generiše toplotu u vašem telu, ali nemojte da preterujete kako se ne biste pregrejali. Ako se preznojite, snizićete telesnu temperaturu i bićete podložniji promrzlinama.

OBRATITE POSEBNU PAŽNJU!

Mladi i stariji treba da budu posebno oprezni na hladnoći jer je njihova posobnost da održe telesnu temperaturu je teža od onih srednjih godina i mlađih odraslih osoba. Deca, naročito bebe, gube neproporcionalnu količinu toplote preko glave, a starije osobe su više izložene riziku zbog težeg regulisanja telesne temperature.

Profimedia 
foto: Profimedia

Dijabetičari takođe teže održavaju telesnu temperaturu ako ste dijabetičar, ali i pacijenti kojima su prepisani dekongestivni antihistaminici ili pojedini lekove za krvni pritisak.

Kurir.rs/Lena/B.M.

Bonus video:

This browser does not support the video element.

15:50
METEOROLOG NAJAVIO SNEŽNE PADAVINE I ZAHLAĐENJE  Izvor: Kurir telelvizija