Autorski tekst

MINISTAR TOMISLAV MOMIROVIĆ POZIVA NA REFERENDUM: Nezavisno sudstvo ključno za dalji razvoj demokratije u Srbiji

Foto: MGSI/Đorđe Krstić

Pozivam građane da iskoriste svoje demokratsko pravo, izađu na referendum i zaokruže "DA" i tako daju punu podršku ustavnim promenama i jačanju nezavisne sudske vlasti, piše ministar saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture u autorskom tekstu

Pozivam građane da u nedelju 16. januara izađu na referendum i daju podršku ustavnim promenama koje će doprineti jačanju nezavisnosti sudske grane vlasti u Srbiji. Usvajanje ustavnih amandmana je važan korak u procesu integracije naše zemlje u EU, ali je važnije od ovoga da naš pravosudni sistem uredimo tako da bude nezavisan od uticaja zakonodavne i izvršne vlasti.

Sada kada je Srbija vratila svoju političku i ekonomsku moć i kada je, zahvaljujući istorijskoj podršci građana, na njenom čelu Predsednik Republike Aleksandar Vučić, želimo da jasno pošaljemo poruku građanima da njihovo poverenje i političku moć ne želimo da koristimo i tako utičemo na izbor sudija i da se mešamo u pravosudne odluke.

Posle temeljne javne rasprave tokom koje su ključnu reč vodili Društvo sudija Srbije i Društvo tužilaca Srbije, stvoreni su preduslovi da se napravi odlučan korak koji će garantovati to da više neće biti mešanja zakonodavne i izvršne vlasti u proces izbora sudija.

Foto: RINA
foto: RINA

Usklađivanjem sa evropskim zakonodavstvom, ojačana je sudijska pozicija, proširen je njihov imunitet u pogledu slobode izražavanja, a na njihov izbor više nema presudan uticaj Narodna skupština i odnos političkih snaga u njemu. Srbija ima teško nasleđe reforme pravosuđa iz 2009. godine, kada je više stotina sudija i tužilaca komisijski izbačeno iz pravosuđa. Tada su sudije bez ikakvih dokaza proglašene nedostojnima i izbačene na ulicu. Podsetimo se da je to bilo vreme kada je predsednik Srbije želeo i po treći put da se kandiduje za tu funkciju, protivno svim demokratskim standardima.

Odgovornost mora da bude jasno definisana, sudstvo jeste i mora da bude nezavisna grana vlasti i to je dobro za naše građane, za budućnost zemlje i za pravnu predvidivost u Republici Srbiji. Ustavni amandmani nisu rezultat kompromisa i ovo nije samo "jedan korak napred" već strateško reševanje jednog ozbiljnog pitanja, a to je demokratsko ustrojstvo pravosudnog sistema u našoj zemlji.

Pozivam građane da iskoriste svoje demokratsko pravo, izađu na referendum i zaokruže "DA" i tako daju punu podršku ustavnim promenama i jačanju nezavisne sudske vlasti.

Foto: Printscreen/Youtube
foto: Printscreen/Youtube

Bliži nam se 15. februar, Dan državnosti, i trenutak kada ćemo proslaviti 187 godina od donošenja Sretenjskog ustava, kojim je, između ostalog, izvršena podela vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku, što se i danas smatra standardom demokratije i ustavnosti. Na ovaj dan pre 187 godina, na temeljima najmodernijih i najnaprednijih ustavno-pravnih osnova, napisanih perom Dimitrija Davidovića, počela je da se gradi samostalna, slobodna i moderna Srbija.

Siguran sam da će građani Srbija samo mesec dana ranije, u nedelju 16. januara, izlaskom na referendum i zaokruživanjem "DA" pokazati da je Srbija i danas moderna država u kojoj će nezavisno sudstvo biti ključ za dalji razvoj demokratije.

Kurir.rs