bizarno

OPERACIJA SLEPOG CREVA KAO ULAZNICA: Nečuvena praksa na udaljenom čileanskom ostrvu! VIDEO

Foto: Profimedia / Wavebreak Media LTD

Ova praksa nije neuobičajena za udaljena mesta koja možda nemaju na raspolaganju specijaliste za izvođenje apendektomije na licu mesta. Obično se apendiksi ne uklanjaju preventivno zbog njihovog značaja za imuni i probavni sistem.

Preseljenje u drugi grad uvek zahteva rastanak sa nečim - kontaktima, slučajnim sastancima sa starim prijateljima - ali ovaj grad u Čileu podiže troškove na novi nivo jer ljudi koji žele da se tamo presele moraju prvo da uklone slepo crevo.

Dobrodošli u Villa Las Estrellas - čileanski grad na ostrvu King Džordž na obodu Antarktika koji ima populaciju od ne više od 100 ljudi, od kojih su većina istraživači i vojnici. Pronalaženje doktora ovde je izazov. Iako se u blizini nalazi aerodrom, možda nećete dobiti neophodnu medicinsku pomoć na vreme ako patite od upala slepog creva.

Otuda i mera predostrožnosti prethodnog uklanjanja slepog creva. Ova praksa je nekada bila popularna u SAD krajem 19. veka, ali je brzo odbačena nakon što je naučna zajednica saznala za značaj organa u obliku crva za imuni i probavni sistem.

OPERACIJA SLEPOG CREVA KAO ULAZNICA: Nečuvena praksa na udaljenom čileanskom ostrvu! VIDEO Izvor: Youtube

Ipak, njegovo uklanjanje je neophodna žrtva za one koji se kreću na Antarktik - a ne samo za one koji se kreću ka čileanskoj teritoriji. To je opšti savet za mnoge putnike na daleki kontinent. Kao što nam istorija govori - čak i ako imate doktora u naselju, možda vas neće spasiti od hitnog slučaja.

Davne 1961. godine, sovjetski lekar opšte prakse Leonid Rogozov našao se u kiseloj krastavci jer je počeo da oseća simptome upale slepog creva tokom svog angažovanja na stanici na Antarktiku. Olujno vreme je isključilo evakuaciju i on je bio jedini lekar u ekspediciji. Rogozov je tako došao do jedinog rešenja – odlučio je da operiše sam sebe uz pomoć dvojice članova ekspedicije. Operacija je bila teška i on je na momente skoro gubio svest, ali je Rogozov na kraju uspeo i tako postao prva (i, prema našim saznanjima, jedina) osoba koja je izvela takav podvig.

Kurir.rs/Sputnjik