PRVI TALAS MOŽDA NEĆE BITI NAJVEĆI: Upozorenja na cunami u Australiji i Japanu posle erupcije vulkana koja se videla iz svemira

Printscreen/Twitter

Vulkanska erupcija u okolini južnopacifičkog ostrva Tonga naterala je brojne pacifičke zemlje da dignu uzbunu na cunami.

Nakon velike podvodne erupcije vulkana, koji je doveo do cunamija u ostrvskoj državi Tonga, Meteorološki zavod Australije je saopštio da postoji pretnja za morsko okruženje na istočnoj obali Australije, ostrvu Lord Hau i ostrvu Norfolk, ali da će situacija biti pažljivo praćena i ažurirana upozorenja po potrebi.

Ljudima je savetovano da se prebace kilometar u unutrašnjost ili da odu u područja najmanje 10 metara iznad nivoa mora, preneo je “Sidnej morning herald”.

Portparolka Australijskog meteorološkog zavoda izjavila je da pomno prate situaciju na južnom Pacifiku. "Značajne varijacije nivoa mora verovatno će se pojavljivati satima, pa čak i danima, a talasi cunamija su snažniji od običnih talasa iste veličine", navodi se u saopštenju.

"Biće mnogo talasa i prvi talas možda neće biti najveći", piše dalje u saopštenju.

Australijska vlada potom je digla upozorenje na cunami za delove Kvinslenda, Viktorije i Tasmanije.

Upozorenje na cunami je na snazi za Havaje, Aljasku i američku pacifičku obalu.

Na Havajima, Pacifički centar za upozorenje na cunami izvestio je da su primećeni talasi od pola metra u Navilivili, u Kauaiu i od 80 centimetara u Hanaleiu.

Nakon erupcije, stanovnicima Havaja, Aljaske i duž američke pacifičke obale savetovano je da se udalje od obale na viša područja i obrate pažnju na konkretna uputstva lokalnih zvaničnika za upravljanje vanrednim situacijama.

Prvi talasi koji su pogodili kontinentalni deo SAD bili su visoki oko 30 centimetara u Nikolskom i Adaku na Aljasci. Talas od oko 20 centimetara primećen je u Montereju, u Kaliforniji.

Cunami je pogodio i obalu Perua.

Cunami je pogodio danas i obale japanskih ostrva Amami, a japanska TV stanica NHK javila je da su talasi bili visoki oko 1,2 metra.

Tokom noći duž obala Japana proglašena je uzbuna zbog cunamija koji se približio toj ostrvskoj zemlji u zapadnom Pacifiku. Usled toga, oko 230.000 stanovnika pozvano je evakuaciju iz svojih domova. Zbog opasnosti od novih cunamija u Japanu je otkazana plovidba ferija koji saobraćaju u zalivima i između ostrva, vozova koji se kreću duž obale, pa i letova za koje se koriste aerodromi locirani uz more. Stanovništvo se poziva da se drži dalje od obale.

Japanski stručnjaci koji su analizirali satelitske snimke erupcije u okolini Tonge tvrde da je reč o podvodnom vulkanu i izuzetno snažnoj erupciji, te da je cunami generisan ili tektonskim pomeranjem dna ili velikim pristiskom vazduha koji se proširio na površini okeana nakon erupcije.

Samu Tongu, koja se nalazi samo 65 kilometara od podvodnog vulkana Hunga Tonga-Hunga Hapai, pogodio je cunami visine oko 1,2 metra. U okolini Tonge, na ostrvima Vanuatu, Samoa i Nova Kaledonija, kao i nešto dalje, na Fidžiju registrovani su cunamiji visine do 80 centimetara.

Mnogi delovi Tonge, čiji se glavni grad nalazi 65 kilometara južno od područja erupcije vulkana, suočavaju se sa gotovo potpunim prekidima struje, telefonskih linija i Interneta.

Kurir.rs