BEOGRAD - Alal vera.
Čedomir Jovanović, lider LDP, peo se prošle godine na najveći vrh Južne Amerike Akonkagvu, čija je visina čak 6.962 metra. Kurir ekskluzivno objavljuje fotografiju Čede Jovanovića kako polugo stoji u snegu, u zelenim tregericama smaknutim na kukovima, a savršeni trbušnjaci, grudni mišići i bicepsi na preplanulom telu bacaju u drugi plan lepote planine. Jovanović je ponosno pokazao i svoju tetovažu preko pola grudi.
U LDP kažu da je ovo skrivena strast njihovog lidera i da on već godinama planinari sa istom grupom - jednim Francuzom, dva Čileanca i Brazilcem, a da su se, osim na Akonkagvu, peli i na Monblan, kao i na vulkanski vrh od preko 6.000 metara na granici između Čilea i Argentine.
- Jovanović jeste bio prošle godine, u avgustu, u Južnoj Americi, osvajao je vrh Akonkagve. On planinari već godinama sa istom ekipom, njih petorica, a vežu ih zajednička interesovanja. Ta ekspedicija je trajala od sedam do deset dana. Tokom planinarenja je dobio i promrzline, i sad ih ima. To traje, ali nije strašno. Sad se odlično oseća, mnogo bolje nego pre tog puta - kažu u Jovanovićevoj stranci i dodaju da je ta slika napravljena na čak minus 35 stepeni Celzijusa, dok se presvlačio.
- Ne idu preko agencija, nemaju vodiča, već njih petorica nose kompletnu opremu, postavljaju šatore - dodaju u LDP.
Kako za Kurir kažu u Udruženju planinara „Spartak“ iz Subotice, planinarenje na Akonkagvi traje od dve do tri nedelje, a pripreme za put počinju mnogo ranije.
- Generalne pripreme obavljaju se na planinama Srbije i Crne Gore u zimskim uslovima. Naravno, obavezno je i nabijanje kondicije - plivanje, trčanje, teretana. Na Akonkagvu ne morate da idete sa planinarima, možete sami da organizujte put - kupite avionsku kartu, a u Argentini iznajmite neku agenciju koja će vas voditi do vrha i obezbediti vam nosača - kažu u ovom udruženju.
Ovo košta 120.000 dolara
Ovo zadovoljstvo može da vas košta i do 120.000 dolara.
- Na Akonkagvi imate bazni kamp, magacine, kuhinju, tri visinska kampa. Ako idete preko agencije, onda će vam njihovi radnici postaviti šatore, obezbediti hranu i vodu - kažu u „Spartaku“.
Vrhovi Akonkagve
4 2.716 metara - Puento del Inka, selo (banja s termalnim izvorima) od kojeg se polazi na uspon
4 2.850 metara - Horkones, tu se čekiraju dozvole za uspon
4 3.300 metara - Konfluensija, treking-kamp na putu do baznog logora
4 4.370 metara - Plaka de mulas, bazni logor za uspon na Akonkagvu
4 5.434 metra - Nido de kondores (Kondorovo gnezdo), logor II. Potrebno je 6-7 sati uspona od baznog logora
4 5.933 metra - Berlin, logor III. Do vrha je potrebno 8-10 sati uspona
4 6.600 metara - Kanaleta, prolaz nagiba do 40 stepeni koji vodi pod sam vrh
4 6.962 metra - Akonkagva (Kumbre norte - Severni vrh)
Karakteristike Akonkagve
- 6.962 metra je visina Akonkagve
- 3.500 ljudi godišnje pokuša da osvoji vrh
- 3 meseca traje sezona penjanja
- -40 stepeni Celzijusa je temperatura na toj planini
- 200 km/h je brzina vetra