Pravljenje i prodaja NFT - nezamenljivih tokena, što može biti bilo koje digitalno delo, postali su hit na internetu, a na ovom poslovnom poduhvatu neki zarađuju milione
Mnogi građani razmišljaju kako pored osnovnih prihoda mogu dodatno i lako da zarade, a najnoviji biznis koji je u tom duhu nastao na internetu je kreiranje i prodaja NFT (non-fungible token), jedinstvenih digitalnih tokena, koji su planetarno zaludeli umetnike, digitalne kreativce i kolekcionare, a sve više uzimaju maha i u Srbiji. NFT je jedinstveni digitalni token koji je nezamenljiv i potpuno unikatan i baziran je na blokčejn tehnologiji.
Smatra se vrstom imovine koja postoji isključivo u digitalnom obliku. Može se reći da je to digitalni "vodeni žig" kojim se nepobitno može utvrditi verodostojnost neke digitalne datoteke poput slike, video-klipa, audio-fajla, kriptovalute, odnosno svake računarski generisane datoteke.
Originalni autor ili kreator fajla ima svoja prava nad njim, a NFT služi da se potpiše kopija. To znači da svako ko kreira neki digitalni fajl može da ga postavi na specijalizovanu NFT platformu i tu ga ponudi na prodaju. Korisnici tih platformi takođe mogu da kupuju i preprodaju NFT.
IT stručnjaci objašnjavaju za Kurir da je umetnicima za vrlo kratko vreme ovaj vid onlajn trgovine NFT postao ozbiljan globalni biznis koji je doživeo procvat.
- Ovaj biznis postaje sve zastupljeniji i popularniji i na našim prostorima. Svake nedelje se nezamenljivi tokeni prodaju u vrednosti od stotinu miliona dolara na platformama za NFT trgovinu. "Nezamenljivi" znači da je fajl jedinstven i da ne može biti zamenjen nečim drugim, što nije slučaj sa npr. bitkoinom kao kriptovalutom. Baš zbog toga što je jedinstven, njegova vrednost je u tome što za njega ne postoji zamena i čini ga primamljivim za sve kolekcionare. Tradicionalna umetnička dela, za razliku od digitalnih, ne mogu da se jednostavno i beskonačno kopiraju. Kod NFT je poenta u tokenu, odnosno u kreiranju digitalnog sertifikata u sistemu blokčejna. Takav sertifikat o vlasništvu onda se može kupovati i prodavati - kažu naši IT stručnjaci.
Oni ističu da su u poslednje dve godine, baš sa početkom pandemije koronavirusa, ovi nezamenljivi tokeni postali su izuzetno popularni za onlajn prodaju umetničkih dela, najčešće slika i muzike.
Prva velika prodaja jednog NFT umetničkog dela se desila početkom 2021, kada je umetnik Majk Vinkelman prodao svoju digitalnu sliku "First 5000 Days" za 69 miliona dolara. Ovo je jedna od tri rekordne prodaje nekog umetničkog dela živog umetnika.
U martu 2021. milijarder Džek Dorsi, suosnivač i izvršni direktor "Tvitera", prodao je svoj prvi tvit kao nezamenljivi token (NFT) za 2,9 miliona dolara. Na njemu je pisalo: "Upravo podešavam svoj Tviter", a objavljen je 21. marta 2006.
Kurir.rs/ Aleksandra Kocić