ODJAVIO GA! Nemački kancelar Olaf Šolc odbio da se hitno sastane s Džozefom Bajdenom!
Američki predsednik hitno u Vašington pozvao predsednika nemačke vlade da razgovaraju o sve napetijoj situaciji u vezi sa Ukrajinom
Nemački kancelar Olaf Šolc odbio je poziv da se hitno sastane sa Džozefom Bajdenom, predsednikom SAD, i da razgovaraju o sve napetijoj situaciji u vezi sa Ukrajinom! Kako prenosi ugledni Špigl, iz Vašingtona je stigao poziv da Šolc sedne u avion i doputuje na sastanak sa Bajdenom u Beloj kući.
Sastanak u februaru
Međutim, Šolc je poziv odbio, pravdajući se da nema dovoljno vremena i da već ima neodložne planove.
- Kancelar je već imao zakazanu zvaničnu posetu Španiji kada je dobio poziv iz Bele kuće - objavio je Špigl u petak. Istovremeno, Olaf Šolc je rešen da provede više vremena u zemlji jer je Nemačka teško pogođena novim talasom koronavirusa i širenjem omikrona, zbog čega već danima ima rekordan broj obolelih. Kako prenose nemački mediji, zvanični Berlin i Vašington su se dogovorili da se susret Šolca i Bajdena odloži za sredinu februara. U Vašingtonu su se nadali da će Šolca privoleti da zauzme čvršći stav prema Rusiji.
Ta očekivanja su u skladu sa prošlonedeljnom posetom direktora CIA Vilijama Bernsa Berlinu. Nemačka je jedan od najvećih trgovinskih partnera Rusije i u slučaju uvođenja još čvršćih zapadnih sankcija Moskvi Berlin će morati da ima značajniju ulogu. Pisanje Špigla o Šolcu, koji je previše zauzet za viđanje sa Bajdenom, demantovali su zvaničnici nemačke vlade, ali i Bele kuće. - Ništa od navedenog se nije dogodilo. U pitanju je potpuna izmišljotina. Inicijativa za održavanje susreta stigla je iz Berlina i njegov dolazak se očekuje u februaru - rekao je izvor blizak Beloj kući i Nacionalnom savetu za bezbednost.
Demanti obe strane
Međutim, sve je očiglednije da Nemačka odudara od zajedničkog stava Zapada, koji zauzima sve čvršći stav prema Rusiji u svetlu očekivane invazije na Ukrajinu, za koju u Vašingtonu tvrde da je već rešena stvar.
Naime, nemački kancelar Šolc je tokom razgovora sa Jensom Stoltenbergom, generalnim sekretarom NATO, jasno stavio do znanja da Nemačka neće izvoziti oružje u Ukrajinu. Uz to, Nemačka je zabranila prelet britanskih aviona kojima je Velika Britanija u Ukrajinu poslala lako protivoklopno naoružanje, kao i grupu od 30 pripadnika specijalnih snaga čiji je cilj obuka ukrajinskih vojnika.