UOČI POČETKA ZIMSKIH OLIMPIJSKIH IGARA: Kinezi uveli ANALNO TESTIRANJE na koronu

Shutterstock

Kineski stručnjaci još su u martu prošle godine zagovarali ovaj neugodni način testiranja jer tvrde da se tragovi kovida dublje mogu detektovati u uzorcima stolice nego u nosu ili grlu.

Dve nedelje uoči početka Zimskih olimpijskih igara u Pekingu (od 4. do 20. februara) ovaj grad je praktično zatvoren, uvedene su stroge mere usled korone, a kineske vlasti ponovo uvode testiranje na kovid nepopularnom metodom - analnim putem.

Foto Kineski radio internacional 
foto: Foto Kineski radio internacional

Umesto globalno prihvaćenog uzimanja brisa iz nosa ili grla, u Pekingu se primenjuje i ova manje prijatna metoda testa, što je pokrenulo velike kontroverze, piše "New York Post".

U Pekingu je 15. januara zabežen prvi slučaj omikrona, a nakon toga njih još deset, zbog čega su gradske vlasti uvele strogi lokdaun iliti zaključavanje i strože mere. Dnevnik "The Beijing News" objavio je da je 27 stanara zgrade u kojoj živi žena s prvim slučajem omikrona, podvrgnuto analnom testiranju, za koje Kinezi smatraju da daje bolje rezultate, piše Index.hr.

Analni test se sprovodi guranjem pet centimetara dugačkog štapica sa sterilizovanom vatom u rektum, nakon čega se rotira, izvlači i šalje na analizu. Kineski stručnjaci još su u martu prošle godine zagovarali takav invazivni i neugodni način testiranja jer tvrde da se tragovi kovida dublje mogu detektovati u uzorcima stolice nego u nosu ili grlu.

Kineski lekar Lu Hongzhou rekao je za državne medije da putnici imaju alternativu donošenja vlastitih uzoraka stolice odgovarajućim službama na aerodromu. Nije obrazloženo kako bi se sprečilo podvaljivanje tuđih uzoraka. Baš kao na Olimpijskim igrama u Tokiju, ni na ZOI-ju u Pekingu takođe neće biti gledalaca, barem ne u prvobitno predviđenom broju. Kineske vlasti odustale su od javne prodaje ulaznica i najavile da će pristup biti dopušten samo "izabranim" gledaocima.

Podsetimo, šef Katedre za higijenu i medicinsku ekologiju na Medicinskom fakultetu dr Goran Belojević, rekao je da ovi testovi povećavaju šanse za otkrivanje kovida čak i kod onih koji nemaju nikakve simptome jer analni ili rektalni bris za testiranje na smrtonosnu zarazu je pouzdaniji jer se virus unosi gutanjem preko pljuvačke, prolazi kroz digestivni trakt i duže se zadržava u crevima.

- Samo dupli test je pouzdan, a takva procedura je preskupa. Dupli test može biti nazalni i kombinovani, nazalno-analni, odnosno rektalni. Ako su oba pozitivna, osoba je pozitivna. Isto važi i ako su negativna. Analni test je pouzdan jer koronavirus ostaje u izlučevinama u anusu, dok kod nazalnih briseva efekat nije potpun pošto virus može iščeznuti iz grla i nosa - objasnio je tada doktor.

Kurir.rs