F-35, ponos ratnog vazduhoplovstva SAD, završio na dnu Južnog kineskog mora kad se slupao pri pokušaju sletanja na nosač "Karl Vinson"
Pentagon se upustio u trku kako bi pre kineske armije došao do olupine aviona pete generacije F-35 koji je potonuo u Južno kinesko more nakon što se slupao pri pokušaju sletanja na nosač "Karl Vinson"! Pilot stelt letelice vredne 100 miliona dolara, koja predstavlja ponos američkog ratnog vazduhoplovstva, katapultirao se i prošao je s manjim povredama, dok je još šestoro mornara povređeno na palubi nosača.
Drugi na dnu mora
Njih trojica su zadobila teže povrede i helikopterom su prebačeni na lečenje u Manilu, prestonicu Filipina. Kako prenosi Dejli mejl, avion je imao udes pri sletanju, nakon čega je isklizao s piste i završio u moru. Ovo je drugi F-35 koji je potonuo na dno mora u poslednja tri meseca. Podsećamo, u novembru je britanski F-35 pao u more tokom pokušaja poletanja s nosača "Kraljica Elizabeta" tokom vojne vežbe u Mediteranu.
Britancima je tada trebalo nekoliko nedelja da dopru do olupine aviona, a postojao je strah da će do nje pre stići Rusi. Kineski stručnjaci najviše bi želeli da se dokopaju savremene stelt tehnologije, kao i naprednog radarskog sistema. - Američka mornarica je započela operacije kako bi povratila olupinu aviona F-35, koji je potonuo u Južnom kineskom moru 24. januara. Ne možemo da spekulišemo o namerama Narodne Republike Kine - rekao je portparol američke Sedme flote.
Demonstracija moći
Verzija aviona F-35 poseduje kuku kojom se zakačinje za sajlu pri sletanju na nosač aviona i ima produženu površinu krila, koja je neophodna da bi se lansirao poput katapulta pri poletanju. Mornarica SAD je saopštila da nosač "Karl Vinson" nije oštećen pri incidentu i da nastavlja s planiranim aktivnostima. Američka Sedma flota učestvuje na pomorskim manevrima u Južnom kineskom moru kako bi se demonstrirala vojna moć Kini, koja smatra Tajvan svojom teritorijom. Nosač "Karl Vinson" ima 5.000 članova posade i 65 letelica (helikoptera i aviona).