Vene kroz koje prolazi krv mogu da deluju plavičasto zbog načina na koji ljudsko tkivo i krv reflektuju i apsorbuju svetlo.
Kada svetlo dospe u tkivo, rasipa se na sve strane kroz ćelije i druge strukture: ili je apsorbovano u tkivo, ili nestane kroz površinu kože. Svetlo koje se reflektuje možemo da vidimo golim okom.
Vene, za razliku od arterija, nose deoksigenisanu krv, koja u tkivu oko vena apsorbuje mnogo više crvenog svetla od krvi bogate kiseonikom. Ali što je više apsorbovanog crvenog svetla, to ga manje vidimo! Primećujete i sami, na površini kože uočavamo da je crveniji deo iznad vene, a ne oko njih!
Duboke vene će delovati plavlje zbog deoksigenisane krvi koju sadrže, a koja reflektuje manje crvenog svetla nego ostala tkiva. Dakle, vena izgleda plavo ne zbog toga što se reflektuje više plavog svetla, već zato što se manje crvenog svetla reflektuje iz same vene, a ne iz tkiva oko nje. Kako su talasi plavog svetla kraći od crvenih, vene koje su dublje izgledaće još plavlje.
Deluje vam kontradiktorno?
Kratko plavo svetlo “udara” na mesto iznad vene i “odskače” u naše oči pre nego što se uopšte apsorbuje.
Ako još uvek ne verujete, probajte sledeće: stavite neki ljubičasti predmet u crveni. Vaš mozak će ljubičasti pretvoriti odmah u nijansu plave.
Kurir.rs/ Lena/ B.M.
Bonus video: