Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske trebalo bi danas u Banjaluci na sednici parlamenta da razmatraju dokument "Političko-ekonomska situacija u BiH".
U spisu se ističe da politička kriza u institucionalnom funkcionisanju BiH može biti prevaziđena stalnim i istrajnim razgovorima političkih predstavnika.
U dokumentu se naglašava da je zajedničkom analizom stanja i otklanjanjem uzroka moguće stvoriti povoljan ambijent u kojem bi institucije funkcionisale na osnovu Ustava i u korist svih naroda i građana, rečeno je novinskoj agenciji Srna u ovoj instituciji..
"U svakom parlamentu, kao predstavništvu naroda na nivou BiH, entiteta i kantona, treba da se vode rasprave o svim bitnim pitanjima funkcionisanja BiH i na toj osnovi politički subjekti treba da nalaze održiva i pravedna rešenja do kojih se može doći samo na osnovi ravnopravnosti naroda, entiteta i građana", navodi se u dokumentu.
U dokumentu se konstatuje da Dejtonski sporazum i Ustav pružaju dovoljno mogućnosti za reforme u svim bitnim oblastima s ciljem pronalaženja boljih rešenja u funkcionisanju BiH, prenose Nezavisne.
Podseća se da je Republika Srpska, kao državotvorni entitet u BiH, pokrenula procese institucionalnih reformi sa ciljem da se dobiju bolja, pravednija i racionalnija rešenja u funkcionisanju vlasti i javnih politika u entitetima i na nivou BiH.
U dokumentu se, između ostalog, navodi da je inicijalna kapisla za aktuelnu krizu u BiH bilo donošenje odluke o dopunama Krivičnog zakona BiH od bivšeg visokog predstavnika Valentina Incka, te da je prevazilaženje kriznih situacija neophodno za funkcionisanje entiteta i BiH kao celine, a to je moguće ukoliko se, o spornim pitanjima na ravnopravnoj osnovi, usaglase predstavnici entiteta i naroda.
Predsednik parlamenta Nedeljko Čubrilović ranije je uputio pozive za sednicu i liderima SDA i HDZ-a BiH Bakiru Izetbegoviću i Draganu Čoviću koji imaju svoje poslanike u parlamentu i Veću naroda Republike Srpske.
Izetbegović je ovaj poziv odbio, dok je Čović usmeno potvrdio dolazak na sednicu Narodne skupštine Republike Srpske.
Predsednici političkih stranaka iz Republike Srpske imaju mogućnost da budu prisutni i da se obrate Narodnoj skupštini Republike Srpske u trajanju do dvadeset minuta plus pet minuta za komentar.
Posebna sednica Narodne skupštine Republike Srpske zakazana je u 12 časova.
Dodik: Od situacije u BiH zavisi i situacija u Republici Srpskoj
"Nažalost od tog stanja i loših odnosa u BiH, zavisi i stanje u Srpskoj i odražava se i na naše određene funkcije", naglasio je Dodik, prenosi RTRS.
On je najavio da će se sutra razgovarati kako i na koji nacin se može rešavati politička kriza u BiH.
"Sa druge strane cujemo da treba ukinuti Republiku Srpsku, pa do onih koji smatraju da BiH nema nikakvih šansi, ili oni koji misle da treba formirati treći entitet, i da pored Republike Srpske i ostala dva naroda treba da imaju svoj entitet. BiH je sastavljena i od Republike Srpske, i mi u nju unosimo svoj suverenitet i svoja prava. Mi u Srpskoj BiH ne vidimo kao unitarnu i centralizovanu zemlju", rekao je Dodik.
Kurir.rs