Ovaj deo lica najčešće zanemarujemo, a jedan je od najosjetljivijih. Stanje usana može upućivati na zdravstvene probleme, dehidraciju organizma, ali i na neadekvatnu negu
Naše usne su stalno izložene različitim uticajima - suncu, vetru, suvom i hladnom vazduhu. Moraju da podnesu hranu, piće, kozmetiku, griženje, dodirivanje rukama, kontakt sa odećom, ljubljenje i još mnogo toga. Dakle, naše usne moraju biti elastične i otporne.
Uzroci
Mnogi od nas imaju problem sa suvim i ispucalim usnama u određeno doba godine. Ovo se može dogoditi spontano ili zbog drugih različitih faktora kao što su upale usana, poznate kao ljuspasti heilitis, alerija, lekova, lošeg oralnog zdravlja, opekotina, dehidratacije, hladnog vremena ili vetra i čestog oblizivanja usana. Suvoća takođe može dovesti do bola, svraba ili peckanja. Ako suve usne počnu da uzrokuju ozbiljne probleme, najbolje je obratiti se lekaru.
Lečenje
Važno je utvrditi šta uzrokuje isušivanje usana. Ako je to zbog lizanja usana, onda morate da se potrudite da prekinete sa tom navikom. Ako je to zbog hladnog, vetrovitog ili suvog vremena, onda određeni melemi i masti mogu pomoći u zaštiti usana. Konzumiranje odgovarajuće količine vode je takođe bitno, jer ovo sprečava sušenje kože uopšte. Ako i ovo nije dovoljno, nežni, neiritirajući, balzami za usne, bez dodatne arome mogu pomoći, jer deluju kao film koji prekriva površinu usana, zadržavajući vlagu.
Proizvodi koje treba izbegavati
U mnogim slučajevima ova jedinjenja pružaju osećaj trenutnog olakšanja na usnama, ali zapravo ne pomažu u funkciji barijere, a u pojedinim slučajevima mogu dovesti do veće iritacije i čak pogoršati suvoću. Kada birate balzam za usne, pokušajte da izbegavate proizvode koji sadrže mirise, arome, dodatak sjaja, boje, mentol, fenol ili salicilnu kiselinu, što zapravo može učiniti da vam se usne još više isuše.
(Kurir.rs)