PROMOCIJA U VRANJU: Predstavljena publikacija Manastir Sveti Prohor Pčinjski 1903-1973, analitički inventar
VRANJE - Promocija dvotomne publikacije ,,Manastir Sveti Prohor Pčinjski 1903 - 1973 - analitički inventar’’, autora Miroljuba Miše Stojčića, arhivskog savetnika Istorijskog arhiva "31. januar" u Vranju, izazvala je veliku pažnju vranjske javnosti.
Autor je na ovom projektu radio 6 godina.
Na promociji održanoj u kamernoj sali Pozorišta ,,Bora Stanković’’ govorio je istoričar Dejan Ristić, direktor Muzeja žrtava genocida u Beogradu. Ristić koji je pisao Uvodnu reč za ovo delo, govorio je o vrednostima Stojčićevog rada i neophodnosti podizanja svesti o čuvanju našeg nacionalnog blaga i identiteta. On je naglasio da je objavljivanje ovog dela veliki poduhvat grada Vranja.
,,Ovo izdanje vodi nas kroz tragična razdoblja balkanskih i oba svetska rata, kao i kroz periode obeležene postojanjem različitih državnih, ideoloških, kulturoloških i identitetskih entiteta, što se ogleda u činjenici da najstarija arhivska jedinica predstavljena u ovom dvotomnom zborniku pripada razdoblju Osmanskog carstva, dok najmlađa potiče iz perioda SFRJ", rekao je Ristić.
Izostalo je prisustvo najavljenog recenzenta knjige dr Radovana Pilipovića, direktora Arhiva SPC. Na promociji je pročitano njegovo pismo koje je uputio autoru i publici u Vranju. ,,Knjiga koju je napisao moj brat i satrudnik na polju čuvanja starih spisa, Miroljub Stojčić, zaista je obogatila stručnu arhivističku literaturu. Njegov trud je još jednom pokazao da su manastiri istinski čuvari istorijskog i nacionalnog sećanja, a da arhivska teorija i praksa ne mogu bez onih riznica koji takvi duhovni centri stvaraju i poseduju. Zato sam se obradovao videvši ovaj „Inventar arhivske građe manastira Sv. Prohora Pčinjskog“ još u rukopisu i pozdravio njegovo publikovanje, jer je Miroljub kao profesionalni arhivista dodatno izbrusio pamćenje i trajanje naše Svete Crkve’’, naglasio je dr Pilipović.
Autor Miroljub Stojčić, naglasio je da je na projektu radio 6 godina. ,,Кategorisan kao arhivski fond od velikog značaja, fond manastira Svetog Prohora Pčinjskog predstavlja jedan od najznačajnih fondova koji se čuvaju u Istorijskom arhivu „31. januar” u Vranju. U ove dve knjige, na nešto više od 800 strana, dati su opisi 76 knjiga i 2.182 arhivska predmeta. Uvidevši obim ovog fonda, a pri tom znajući i njegov značaj, odlučio sam da ga pripremim za publikovanje, pre svega kako bih budućim istraživačima olakšao pretragu dokumenata’’, rekao je Stojčić predstavljajući knjigu. ,,Velika je privilegija biti u mogućnosti držati u rukama i tumačiti rukopise i tekstove nastale iz pera nekih od najvećih ličnosti naše istorije’’, naglasio je autor.
Borivoje Manasijević, direktor Istorijskog arhiva ,,31. januar’’ Vranje, izrazio je zadovoljstvo što u godini velikog jubileja, 6 decenija postojanja arhiva, mogu da se pohvale ovako značajnim izdavačkim poduhvatom.
Vranjski pesnik Stevan Milošević kazivao je svoje stihove posvećene manastiru Svetog Prohora Pčinjskog.
Kurir.rs/T.S.