Zakon o vojnoj policiji u KBS još jedan je dokaz da prištinska vlast korak po korak postaje direktna bezbednosna pretnja ne samo lokalnom srpskom stanovništvu već i međunarodnim misijama na terenu, ocenjuju sagovornici Kurira
Priština je na pragu uvođenja vojne policije u Kosovske bezbednosne snage (KBS), čime je napravila još jedan korak ka formiranju kosovske vojske. Stručnjaci za Kurir upozoravaju da je ovo još dublja militarizacija Kosova - nelegalna i bezbednosno ekstremno rizična.
Ekstremno rizično
Nacrt zakona o vojnoj policiji u KBS već je ušao u skupštinsku proceduru, ali juče nije usvojen samo zato što su se na sednici predsedništva parlamenta vlast i opozicija umalo pobili u sali, pa je sednica prekinuta.
Direktor Međunarodnog instituta za bezbednost Orhan Dragaš ocenjuje za naš list da je vojna policija direktna pretnja međunarodnim misijama na Kosovu.
- Ova tema je najmanje dvostruko problematična. Prvo, jer kosovske vlasti nastavljaju da donose zakone koji se tiču nekakvih oružanih snaga, iako nemaju nikakvo pravo da se bave vojskom, a drugo, zakonom uređuju jednu vojnu jedinicu, što je glupost sama po sebi. Ako sutra budu pravili artiljeriju, a nadam se da se neće usuditi, da li će onda da donose zakon o artiljeriji, pa zakon o pešadiji? Kakav god da bude ovaj zakon, on je bez dileme još jedan korak ka militarizaciji Kosova, koja je nelegalna i bezbednosno ekstremno rizična. Sve to se odvija pred očima onih koji bi trebalo da spreče takve avanture, a to su pre svega zapadne vlade, koje imaju najveći uticaj na Kosovu, kako diplomatski, tako i vojni - napominje naš sagovornik.
Sukob dve oružane formacije
Dragaš kaže i da se nada da će oni zaustaviti ovo ubrzano kreiranje nekih oružanih snaga i zato što je protivno svim međunarodnim odlukama u vezi s Kosovom, ali i zato što korak po korak postaje direktna bezbednosna pretnja ne samo lokalnom srpskom stanovništvu već i međunarodnim misijama na terenu.
Nacrt zakona o vojnoj policiji u KBS izazvao je velike polemike čim je u septembru prošle godine urađena finalna verzija. Na to podseća i Dragaš:
- Treba videti kako će izgledati taj zakon, jer prema njegovom konačnom nacrtu iz prošle godine, to će biti direktno sukobljavanje s međunarodnim misijama na Kosovu, pre svega sa Kforom. Ako ostanu odredbe da ta neka buduća vojna policija ima nadležnosti i nad pripadnicima Kfora, a to je pisalo u nacrtu, onda ćemo imati direktan sukob između dve oružane formacije, jedne legalne, a to je Kfor, i jedne ilegalne, a to je kosovska vojska u nastajanju. Drugo, i još opasnije, jeste da vojna policija ima ovlašćenja i prema civilima, a i to se predlagalo. To su onda otvorena vrata za direktno nasilje nad kosovskim Srbima, a da ne govorimo što se time ruši nadležnost civilne kosovske policije, koja je legalna.
Kurir.rs