BUNJEVCI PROSLAVILI NACIONALNI PRAZNIK DAN VELIKOG PRELA: Najbolja „Preljska pisma“, a najlepša prelja Dunja Babić
SUBOTICA - Bunjevački običaji se neguju tokom tradicije duge tri i po veka, a danas je bunjevačka zajednica ponosna što je sačuvala sve vrednosti svog naroda, tradiciju, jezik i identitet, čime je dobila i ravnopravan status sa svim drugim narodima u Srbiji.
Bunjevci su i ove godine proslavili „Dan Velikog prela“, jedan od četiri nacionalna bunjevačka praznika. Pored obeležavanja tradicionalnih običaja, bunjevačka zajednica koja je od svih varoši u Srbiji, najbrojnija u Subotici, tog dana podseća i na značajne datume, a nacionalni praznik Veliko prelo je prvi put javno proslavljen, u gradu na severu Bačke 1879. godine, kada ga je organizovala Pučka kasina, pokazujući bogatstvo svih običaja.
To je potvrdila i Kata Kuntić, najavom KUD-a „Bunjevka“ na Prelu, koje je predstavilo, kako su nekada davno organizovana prela u bunjevačkim kućama. Domaćini su ponosno isticali i ženske poslove, od pletenja do pripreme hleba i kolača, a na prelima su bile i komšije, dok su se deca igrala na podu kukuruzovinom ili drugim igračkama.
Proslava Prela obeležena je u subotičkom Spartaku, uz bogat kulturno umetnički program. Održan je i izbor za najlepšu preljsku pesmu i najlepše prelje. „Preljska pisma“ Geze Babijanovića, proglašena je najboljom, a najlepša prelja je Dunja Babić, prva pratilja Jovana Francišković, a druga Milica Anđelković. Nastupio je i tamburaški orkestar „Tajna“ i solistkinja Tamara Babić.
Bunjevci su kroz vekovno angažovanje za svoj nacionalni identitet uspešno savladali mnoge prepreke, pa je sada bunjevački jezik u Subotici prihvaćen kao četvrti službeni jezik Grada, a predsednica Nacionalnog Saveta Bunjevaca dr Suzana Kujundžić Ostojić kaže, da je u mnogome to bio i trnovit put da se sačuva bunjevački jezik i tradicija.
- Bunjevci u Subotici i Srbiji s ponosom mogu da pokažu kako čuvaju svoju kulturu i tradiciju. Stari običaj Prela i danas obeležavamo, a bunjevačka zajednica ga je donela, u ove krajeve, pre više od tri i po veka. Prvo javno Veliko prelo je održano 1879. godine, a proglašenje bunjevačkog kao službenog jezika u Subotici, prekretnica u svemu što radimo – istakla je dr Kujundžić Ostojić.
Brojni gosti kažu da svake godine se posebno pripremaju za Veliko prelo. Dejan Parčetić, predsednik UG „Bunjevačko kolo“ iz Sombora ističe, da ove godine u Somboru nisu organizovali Prelo, ali da prisustvuju svom prazniku u Subotici, gde su Bunjevci najbrojniji.
Bunjevcima je nacionalni praznik čestitao i Srđan Samardžić, u ime Gradske uprave i gradonačelnika Stevana Bakića, uz poruku da je proslava nacionalnog praznika Bunjevaca i još jedna potvrda bogatstva kulture različitosti koja se neguje u Subotici.
Da je Prelo jedan od najznačajnijih praznika Bunjevaca istakao je na proslavi i Zoltan Kudlik, iz pokrajinskog sekretarijata za kulturu nacionalnih manjina, koji je istakao da se izdvajaju sredstva za bunjevačka udruženja, pokrajinskim konkursima.
Narodni poslanik Milimir Vujadinović je rekao da je ponosan što danas i Bunjevci imaju sva prava kao i drugi narodi u Srbiji.
-Baveći se pitanjem srpske zajednice u regionu, ponosan sam što svi zajedno živimo u zemlji u kojoj nema razbijenih tabli i znakova, bez obzira kojim su jezikom označene, naglasio je Vujadinović.
Kurir.rs/N.H./Foto: N. H.