baltičke države

TRENUTAK KAO IZ 1938! Litvanska premijerka upozorava na ruske trupe u Belorusiji

Foto: WIktor Szymanowicz/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bezbednosni pejzaž baltičkih država i istočne Evrope mogao bi da se trajno promeni ako ruske trupe okupljene na granici Ukrajine počnu da se integrišu sa beloruskim trupama, rekla je premijerka Litvanije Ingrida Šimonite.

-Ovo je trenutak 1938. za našu generaciju, rekla je Šimonite u intervjuu.

Neutralnost pomaže ugnjetavaču, a nikada žrtvi, poručila je ona, a prenosi britanski Gardijan.

Simonite jedna je od evropskih političarki i političara koji su najspremniji da se zalažu za demokratiju i razotkriju metode autokratije.

Njen stav doveo je njenu zemlju od samo 2,8 miliona ljudi na prvu liniju ideološkog sukoba ne samo sa Rusijom već i sa Kinom.

Belorusija preti da će blokirati izvoz potaša (kalijum-karbonata) u njenu zemlju, a Kina je kaznila Litvaniju zbog otvaranja tajvanskog predstavništva u Viljnusu tako što je prekinula trgovinu i pritiskala kompanije da se povuku iz Litvanije.

Simonite je rekla da su dvostruke pretnje supersila pokazale da je neophodno da Zapad ne bude zaglibljen u sumnju u sebe, unutrašnje podele i samozadovoljstvo.

-Prvi odgovor je da se ne plašite, već da progovorite, rekla je ona.

-Nikada ne vidimo mase na ulicama koje zahtevaju više autokratije, dodala je ona.

Ova 47-godišnjakinja je tvrdila da bi gomilanje ruskih trupa u Belorusiji moglo da promeni bezbednosni pejzaž u njenom regionu i da je vođeno političkom slabošću beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka.

-Nakon izbora i demonstracija u avgustu 2020. godine u Belorusiji, Lukašenko sada nema mogućnosti da nešto uradi, rekla je ona.

-Pre nego što je flertovao sa EU, puštajući neke zatvorenike za novac. Igrao je ovu dvostruku strategiju, ali to više ne može. U Belorusiji ga niko ne smatra legitimnim. Potrebni su mu novac i pomoć Rusije da bi preživeo. On zavisi od njih, ocenila je premijerka Litvanije.

-Ovo trenutno gomilanje ruskih snaga u Belorusiji je neplanirano. Ruska vojna vežba je bila 2021. godine. Ako ove vojne vežbe znače da će oružje i trupe ostati na beloruskoj zemlji na neodređeno vreme, to značajno menja proračune, kaže ona.

- To će značiti povećanje prisustva NATO-a, a to ne bi bila provokacija, kako Moskva tvrdi, već reakcija na ono što se promenilo na granicama NATO-a. Ovo je sada oblast puna oružja. Ruske trupe koje se nalaze na jugu njegove zemlje mogu se vrlo brzo pomeriti. U toku su razne vrste hibridnih napada. Ovako, nažalost, funkcionišu ovi režimi. Nema crvenih linija koje neće preći, smatra premijerka Litvanije.

Kurir.rs