NAJNOVIJI KORONA PRESEK: Porast broja preminulih i pacijenata na respiratorima, manje novozaraženih

Shutterstock, Printscreen/covid19.rs

U prethodna 24 sata u Srbiji je na korona virus testirano 25.998 građana od kojih je 9.580 novozaraženih.

Preminulo je 65 pacijenta, a na respiratorima u bolnicama širom Srbije nalazi se 190 obolela.

Printscreen/covid19.rs 
foto: Printscreen/covid19.rs

Podsetimo, u Srbiji je dan ranije na korona virus testirano je 29.075 građana, od kojih je 11.121 bio novozaražen. Preminula su 63 pacijenta, a na respiratorima je bio 181 oboleli.

Inače, stelt omikron, kao podvarijanta najnovijeg soja, tek je registrovan u Srbiji, a i još nije preuzeo primat nad osnovnom verzijom, pa ga ni nema u većim istraživanjima.

Dr Nenad Bjelica, direktor Doma zdravlja "Dr Simo Milošević" u beogradskoj opštini Čukarica, za Kurir kaže da kroz njihovu kovid ambulantu u Železniku dnevno prođe oko 1.000 pacijenata i da se već uveliko vidi da među njima dominira omikron.

- Na uzroku pacijenata koji dolaze kod nas, a koji je značajan otkad radimo 24 sata dnevno, što je već mesec i po dana, vidi se da je klinička slika značajno drugačija u odnosu na prethodne sojeve. Infekcija se, što je karakteristično za omikron, uglavnom zadržava u gornjim respiratornim putevima i simptomi u nosu i grlu su izraženiji. Vrlo mali je broj upala pluća, za razliku od vremena kada su gospodarili delta i prethodni sojevi, a i sada manji broj pacijenata upućujemo u trijažne centre i bolnice - objašnjava dr Bjelica i dodaje da je ipak za omikron karakterističan suv kašalj i vrlo, vrlo malo povišena temperatura, takozvana supfebrilnost.

Direktor Doma zdravlja Savski venac i koordinator procesa imunizacije u Beogradu Zoran Bekić, kaže da se Srbija, ali i svet nalaze u petom talasu korone, i da je kovid svaki put pokazao da je uvek korak ispred, i da se ne treba zanositi da smo na samom kraju pandemije.

Kako je dodao, i januar i februar beležili su ogromne brojke.

- Korona se sada ustalila na broju od 10 do 12 hiljada - komentariše Bekić.

Bekić kaže da se stelt omikron širi dosta brže od omikrona, i da je moguće da će i on da "zapljusne" Srbiju, što govori o tome da se ne nada nekom brzom oslobađaju od virusa.

- Za sada imamo informaciju da se mnogo brže širi, i ništa više. On je tek počeo, mi ne znamo kakve su kliničke slike. Imaćemo veliki broj inficiranih - dodao je Bekić.

(Kurir.rs)