Ljudska inteligencija u padu od 2020.

OVI SIMBOLI NAM KVARE JEZIK, A DA NISMO NI SVESNI! Stručnjaci upozoravaju na pojavu koju svakodnevno radimo RODITELJI MNOGO GREŠE!

Foto: Profimedia, Kurir Televizija

Emotikoni imaju komunikativnu funkciju u internetskom jeziku, pokazuju naše emocije koje ne možemo da izrazimo u pisanoj komunikaciji

Smajliji, odnosno emotikoni koji se koriste u dopisivanju na društvenim mrežama i sms porukama, kvare jezik i smanjuju naše izražajne sposobnosti, kažu lingvisti i psiholozi.

Foto: Kurir Televizija
foto: Kurir televizija

O ovoj temi su u jutarnjem programu Kurir televizije govorile Nada Dobrota, defektolog i logoped i Nevena Stojković, defektolog u vrtiću.

- Do 2000. godine, kaže jedno svetsko istraživanje, ljudska inteligencija išla je jednom uzlaznom putanjom. Od 2000. do 2020. godine ljudska inteligencija stagnira, a od 2020. pa nadalje ide silaznom putanjom. Postavljamo pitanje zašto? Možda su ofgovor - telefoni. Telefoni prave asocijalnu decu, koja su u svom virtuelnom svetu. Stariji prave silne ekcese koje slušamo na televiziji i gledamo u novinama - rekla je prof. dr Nada Dobrota.

Foto: Kurir Televizija
foto: Kurir televizija

- Često pričam da je jako važno raditi sa detetom od rođenja. Pitaju me roditelji, a šta? Kažem im - pevajte. Ljudsko biće je rađa sa glasom, ne sa govorom - dodala je prof.dr Nada Dobrota.

Prof. dr Nada Dobrota ukazuje i na roditeljske greške, te kao istu napominje i tu da roditelji greše zbog česte upotrebe telefona.

Foto: Kurir Televizija
foto: Kurir televizija

- Roditelji greše kada, na primer, hrane dete i stave telefon ispred njega. Kau mi mame "mora tako", a zašto mora? - dodala je Dobrota.

- Bude borbe u početku. Prevencija je da se sa decom radi i u vrtiću. Postoji problem kod komunikacije putem mobilnih telefona i nerazumevanje. - rekla je Nevena Stojković.

Klasični smajli žute boje sa prepoznatljivim osmehom nastao je 1963. godine u američkom gradu Vusteru u Masačusetsu, a njegov tvorac je grafički dizajner Harvi Bol. On je dobio zadatak od kompanije pod nazivom State Mutual Life Assurance Company da stvori neki prizor koji će oraspoložiti njihove zaposlene i motivisati ih. Harvi je navodno proveo samo 10 minuta smišljajući nasmejano lice, a žutu pozadinu je izabrao zato što je „sunčana i vedra“. Za ovaj postupak dobio je 45 tadašnjih dolara.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj osam za korisnike MTS Iris TV, m:SAT tv, Supernova, BeotelNet, Orion telekom, Pošta NET i Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme m:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Bonus video:

This browser does not support the video element.

02:10
ZANIMLJIVA ISTORIJA SRBA U 147 PRIČA KOJE SU KRILI OD VAS: Nova knjiga Momčila Petrovića najtraženija u knjižarama Izvor: Kurir televizija