Može li se brinuti o embrionima smeštenim u veštačkim matericama? Kineski naučnici poručuju da može: napravili su robotski sistem koji prati stanje fetusa efikasnije od bilo kod eksperta!
Neverovatna „dadilja“ već je testirana na embrionima miševa. Cilj je da se pomogne razvoj nerođenog mladunčeta životinja u naučne svrhe, ali ova do sada neviđena inovacija može da bude iskorišćena i za ljudske embrione, navodi se u studiji objavljenoj u „Žurnalu za biomedicinski inženjering“.
Naučnici sa Instituta Sudžou za biomedicinski inženjering i tehnologiju testirali su rad na embrionima miševa u veštačkoj materici koju čine nekoliko komora sa hranljivim materijama. Do sada je proces razvoja svakog embriona morao da prati isključivo čovek i da ga dokumentuje ručno.
„Dadilja“ ne prekida rad 24 sata, a svaki sekund beleži jasne fotografije koristeći specijalni sistem senzora i sočiva. Njena uloga je i da u realnom vremenu reguliše temperaturu, dovod vazduha, vode i hranljivih materija.
Veštačka inteligencija, takođe, registruje ako se, nažalost i to se događa, neki embrion nepravilno razvija ili umre kako bi mogao blagovremeno da se ukloni iz veštačke materice.
Senzacionalna tehnologija može da pomogne daljem razumevanju porekla života i embrionalnog razvoja ljudi, ali i da obezbedi teorijsku osnovu za rešavanje urođenih mana i drugih velikih problema reproduktivnog zdravlja.
Kurir.rs/ Saut Čajna morning post/ B.M.
Bonus video: