SERIJAL KURIRA, 16. NASTAVAK

KAKO JE ŠOLAK POSTAO NAJBOGATIJI SRBIN: Poreske igre bez granica - poslovna mreža od preko sto firmi (16)

Foto: Screenshot

U specijalnom serijalu Kurir otkriva kako je zaista izgledao put ostvarenja "američkog sna" ovog kontroverznog milijardera u mutnim vodama balkanske tranzicije.

Iako Šolakova finansijska, pa i svaka druga moć prevashodno potiče od prihoda kablovskog operatera SBB Telemach, njegova poslovna imperija sastoji se od preko sto firmi, čiji broj se stalno menja zbog osnivanja novih i gašenja već iskorišćenih. Kompanije unutar ove mreže redovno obavljaju međusobni finansijski promet, zahvaljujući čemu vlasnik Junajted grupe vrši optimizaciju plaćanja poreza i, preko povezanih lica, delimično prikriva svoje vlasništvo u nekim firmama.

Mnogo više od samog broja firmi koje prolaze kroz Šolakov sistem, govore struktura i način na koji su one organizovane, a sve sa ciljem prelivanja novca zarađenog u Srbiji u ofšor zone, uz izbegavanje plaćanja poreza našoj državi.

Malteški papiri otkrili Šolakovu ofšor šemu

Kako bi plaćanje poreza na dobit sveo na minimum, kontroverzni srpski milijarder kupio je svojevremeno pasoš Malte za 650.000 evra kroz tzv. Individualni investicioni program (IIP). Prema informacijama koje je otkrio portal „Malta Today”, Šolakovo ime se pojavilo u dokumentima projekta „Malteški papiri” gde je pomenut kao jedan od milionera koji izbegavaju plaćanje poreza.

Iako su malteške vlasti odbile da otkriju imena onih koji su dobili državljanstvo naturalizacijom, preko pomenutog programa, novinari portala „Malta Today” uspeli su da identifikuju Šolakovo ime, ali i ime njegove supruge Gordane, kao i još dva izdržavana lica N. i S. Šolak, sa adresama na dve različite lokacije, jednoj u Slijemi, a drugoj u luksuznoj stambenoj zoni Tigne Point.

Projekat „Malteški papiri”, koji je vodio Evropski istraživački centar (EIC), a u kome je učestvovao i portal „Malta Today”, otkrio je u kojoj meri su oni koristili malteški poreski sistem da prebace svoj profit u zemlju i plate manji porez nego što bi platili u Srbiji.

„Malta Today” je otkrio da je izbegnuto plaćanje poreza kada su Šolakovoj medijskoj grupi različite TV stanice na Balkanu platile 6,7 miliona evra za prava emitovanja sportskih sadržaja, ali je taj novac završio na Malti, Kipru i u Lihtenštajnu. Prema tim navodima, tokom 2014. godine, osnovana je firma „United Media Malta“. I pored toga što ova kompanija nije imala nijednog zaposlenog, od avgusta 2014. do avgusta 2015. dobila je 6,7 miliona evra od hrvatskog Telekoma, Iskona i VIPneta, a platila je samo 27.000 evra poreza na Malti. Po obavljenoj transakciji firma je likvidirana krajem 2015. godine.

Portal je otkrio i da je Dragan Šolak do 2015. bio vlasnik malteške kompanije "Prestige Media", koja je pre likvidacije ostvarila ukupan prihod od 10 miliona evra. Zahvaljujući malteškom poreskom sistemu, ta firma je na ovaj iznos platila porez od samo 400.000 evra. Portal je ukazao da je Šolakova medijska grupa jedna od najvećih telekomunikacionih grupacija na Balkanu, koja pruža internet, telefon i TV programe domaćim i stranim građanima, a u 2016. godini imala je prihod od oko 440 miliona evra.

Svi Šolakovi tragovi vode u ofšor zone – Ostrvo Men, Kajmanska i Devičanska ostrva

Prema zvaničnom finansijskom izveštaju kompanije za prvo polugodište 2020. godine, Junajted grupa je u prethodnih 20 godina izvršila više od 100 akvizicija, dok je u istoj godini ostvarila prihod od čak 793 miliona evra. Prema istom dokumentu, u suvlasničkoj strukturi u različitim procentima pojavljuju se fondovi BC Partners, Kohlberg Kravis Roberts & Co (KKR), EBRD i menadžment, u kojem prednjači upravo Šolak. Njegov udeo u društvu Summer Parent (Luksemburg), kontrolnog društva Junajted grupe, bilo je 34 odsto, da bi početkom 2021. dostiglo 41 procenat.

Ovu, ali i brojne druge kompanije, Šolak kontroliše preko firmi osnovanih u ofšor zonama iza kojih se krije. Među njima su Gerrard Enterprises (Ostrvo Men), Gerrard MIP (Kajmanska Ostrva) i Gerrard Consultancy Service Limited (Britanska Devičanska Ostrva).

Pored kontroverznog srpskog milijardera, u vlasništvu firmi se pojavljuje i njegova supruga Gordana, koja poseduje 4,99 odsto udela u Junajted mediji i to preko kompanije „BVI Cable Management Company Ltd”. Sama Junajted grupa sastavljena je od srpskog SBB-a, Telemacha (u Sloveniji, BiH i Crnoj Gori), Total TV-a (prisutnog u šest zemalja bivše Jugoslavije), te kompanija Vivacom Bugarska, Nova Greece i NetTV Plus. Samo na prostoru bivše Jugoslavije kompanija umrežuje populaciju od 1,8 miliona korisnika.

Deo Junajted grupe je i Junajted medija koju čine brojni informativni, sportski, filmski, dečiji i drugi televizijski kanali u regionu – Sport klub, Cinemania, Ultra, Mini ultra, Lov i ribolov, N1, Nova S i Grand, kao i CAS Media, agencija za prodaju oglasnog prostora na kablovskim i satelitskim kanalima u regionu.

U SLEDEĆEM NASTAVKU: Kako je organizovana poslovna imperija prvog srpskog evromilijardera