Srbija danas obeležava Dan državnosti - Sretenje, u spomen na početak Prvog srpskog ustanka 15. februara 1804. godine i čin proglašenja Sretenjskog Ustava Kneževine Srbije 15. februara 1835. godine. Centralna državna ceremonija održava se u Orašcu, gde je na zboru 1804. godine podignut Prvi srpski ustanak.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić tradicionalno povodom Dana državnosti Srbije uručio je 88 odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama.
Kako su dva velika događaja na isti dan stvorila savremenu Srbiju? Kako su Srbi zauvek ispisali reč SLOBODA na stranice svoje istorije? Koliku žrtvu je srpski narod podneo za svoju i tuđu slobodu? Kako su se koplja velikih svetskih imperija lomila na srpskoj slobodarskoj zemlji?
Na ovu temu, u emisiji "Usijanje" na Kurir televiziji govorili su prof. Jovan Janjić i istoričar Danko Leovac.
- Nakon podizanja ustanka, svi su prvo razmišljali o slobodi a kasnije i o formiranju države. Čitav taj period od 1804 pa sve do 1835 nazivamo "srpska revolucija". Značaj samog podizanja srpskog ustanka je ogroman. U to vreme, pre početka Prvog srpskog ustanka položaj Srba bio je karastrofalan. Imali su razne namete i zabrane - rekao je Leovac.
Janjić ističe da je sa Prvim srpskim ustankom krenuo preporod Srbije.
- Raspoloženje naroda tada bio je najvažniji. Oni su morali da ustanu, da krenu sa ustankom. Veličina tog podviga je ogromna, mi danas nismo svesni koliko je to važan događaj u našoj istoriji. Računa se da je tada u beogradskog pašaluku bilo oko 368.000 srpskog hrišćanstva. Zamislite da ta šaka ljudi ustane protiv Turaka. Zamislite onda pod kakvim je teretom bio narod. Sa Prvim srpskim ustankom kreće preporod Srbije u svakom pogledu - kaže Janjić.
Kurir.rs/M.L.
Bonus video: