Bauk, bauk mapa ruskog napada opet kruži Zapadom. Nacrtana je nova, ali ovaj put ne od medija, nego od Monistarstvo odbrane Velike Britanije, koje je danas ponovo objavilo kartu potencijalne ruske invazije Ukrajine, koja bi kako je tad opisao Bild izvedena bila u tri faze, a samo nedelju dana kasnije ona je skraćena u sve faze. Ostalo je sve isto i nerpomenjeno.
U prvoj fazi napada prema karti Ministarstva odbrane Velike Britanije potencijalni napad bi krenuo sinhronizovano iz nekoliko pravaca, Belorusije, Rusije, poluostrva Krim i proruske teritorije Narodnih republika Donbas i Lugnansk.
INTELLIGENCE UPDATE: Russia retains a significant military presence that can conduct an invasion without further warning.
— Ministry of Defence ?? (@DefenceHQ) February 17, 2022
Below demonstrates President Putin's possible axis of invasion. He still can choose to prevent conflict and preserve peace. pic.twitter.com/QHRM1wNwJG
Ruske jednice iz tri pravca krenule bi na prestonicu Ukrajine Kijev. Treća borbena grupa krenula bi prema Harkovu, inoustrijskom gardu u kome je smeštena fabrika tenkova i nekoliko industrija naoružanja. Četvrta borbena grupa krenula bi preko Donbasa i Mariupolja prema unutrašnjosti.
Glavni cilj prema ovom planu čak tri borbene grupe plus snage koje napadaju sa poluostrva Krim su gradovi Dnjepr i Zaprožje.
Prema britanskom planu usledila bi posle zauzimanja ovih gradova i druga faza napada, prema kojoj bi ruske snage sa severa i istoka u dva smera krenule prema Transnjistiriji, odnosno Pridnjestrovoskoj republici, koja se nalazi iymeđu Moldavije sa jedne i Ukrajine sa druge strane, a u kojoj živi prorusko stanovništov koje se na tom prostoru održalo yahvaljujući ruskoj vojsci kada je buknuo građanski rat 1992. Zahvaljujući 14. armiji Ruske vojske koja je na tom prostoru imala ogromni arsenal. 14. armija i danas postoji kao mirovne snage u ovom delu zemlje, pa Britanci predviđaju da je plan zapravo spajanje ovih snaga.
I prema britanskom, kao i prema nemačkom planu Rusija ne bi zauzela celu Ukrajinu, već samo istok zemlje gde živi prorusko stanovništvo, dok bi 13 oblasti na zapadu naseljenih isključivo Ukrajnicima činili jezgro Ukrajine.
Da li je ovo realna situacija ili plod mašte britanskih ratnih planera, ostaje da se nagađa. U svakom slučaju jedan zaključak se nameće jeste da neko želi rat i da se slična mapa ponovo pojavljuje.
Kurir.rs/A.Mlakar