a Srbija čeka da vidi šta će se desiti iduće sedmice KRIZNI ŠTAB SLEDEĆE NEDELJE?
Jedna po jedna evropska država proglašava "dan slobode" ukidanjem (gotovo) svih protivepidemijskih mera, a da li će i Srbija da ih sledi, moguće je da će biti jasnije sledeće nedelje, kada će možda zasedati i krizni štab, a sve to kada budemo jasno videli da li će korona brojke rasti posle raspusta i odmora, u šta su mnogi pretvorili neradne dane za Sretenje.
Austrija i Nemačka najavile su ukidanje gotovo svih mera sledećeg meseca, a neke druge države to su već učinile ili će učiniti ovih dana. Sloboda ide dotle da u Velikoj Britaniji verovatno ni pozitivni neće morati u samoizolaciju, a u Švedskoj nema testiranja, već onaj ko ima simptome trebalo bi da sedi kod kuće. I sve to uprkos svakodnevnom velikom broju novozaraženih, koji doduše negde počinje da opada.
Ali omikron ne puni bolnice, a posebno ne intenzivnu negu, a uz visok procenat vakcinisanih, pa i zavidan onih koji su primili treću (buster) dozu, vreme je za dane slobode. Jer među onima gde je sloboda, "najgora" je Švajcarska sa 69% vakcinisane populacije i 41,1 buster doza na 100 stanovnika. Svi ostali su preskočili 70%, a i više od 50 bustera (osim Švedske) na 100 stanovnika. A Srbija je na svega 47,1% imunizovane populacije i 26,8 buster doza na 100 stanovnika. I niko više ne veruje da se tu išta može promeniti nabolje.
Ali mnogi veruju da je koroni odzvonilo i da sve mere treba ukinuti. Tim pre što ih slabo ko i poštuje. A i omikron nas je dobro prokužio. Od početka godine do danas registrovano je 564.407 kovid pozitivnih, a epidemiolozi uvek govore da taj broj treba pomnožiti sa tri, koliko je realno zaraženih jer se mnogi ne testiraju, a mnogo je i asimptomatskih slučajeva. Dakle, oko milion i po nas je od Nove godine imalo kovid. Korona brojke su u ozbiljnom padu, imajući u vidu da smo krajem januara imali skoro 20.000 zaraženih za dan, a sada je to oko 6.000. Ali svakodnevno nam umire po više od 50-60 ljudi u kovid bolnicama.
Imajući sve to u vidu, pitanje je da li smo zreli za ukidanje mera.
Virusologinja prof. dr Tanja Jovanović, članica kriznog štaba, ističe za Kurir da svaka država donosi odluke na osnovu svoje epidemiološke situacije, kao i da su zemlje koje ukidaju sve mere one koje imaju veliki obuhvat vakcinacije.
- Srbija još nije postigla taj nivo kolektivnog imuniteta koji imaju države koje ukidaju sve mere. Ali korona brojke zaista svakodnevno padaju, epidemiološka situacija se smiruje. Međutim, moramo da sačekamo sledeću nedelju jer se tada đaci posle raspusta vraćaju u školu, a i zaposleni s putovanja u radne kolektive, pa ćemo tek potom moći da pričamo o merama. Moramo da vidimo da li će porasti broj obolelih, a i kakve će biti njihove kliničke slike, pa tek onda možemo da pričamo o ublažavanju ili ukidanju mera. Ne treba da zaboravimo da smo prošle godine u isto vreme, posle povratka sa skijanja i raspusta, imali drastičan porast broja obolelih - kaže za Kurir prof. Jovanović ističući da su to samo njena lična zapažanja, a ne zvaničan stav kriznog štaba.
Ona naglašava i da nema informacija da li će uskoro biti i sednica kriznog štaba, mada pretpostavlja da bi mogla da bude ubrzo.
- Ipak, pretpostavljam da će se nešto razmatrati već sledeće nedelje, kad prođe nekoliko dana od povratka u škole i kolektive, ali da li će i koje mere biti ukidane, zaista ne mogu da kažem. To se ne donosi napamet, nego na osnovu kompletnog epidemiološkog izveštaja. A tek ćemo videti šta će biti za nedelju dana - navodi prof. Jovanović.
Kurir.rs/J. S. Spasić