RUSIJA ISPALJUJE BALISTIČKE PROJEKTILE I KRSTAREĆE RAKETE! Moskva najavila vojne vežbe na dan sastanka svetskih lidera u Minsku
Rusija će sutra izvesti raketne vežbe širokog dometa, na teritorijama oko Krima i Crnog mora, koje će uključivati lansiranje balističkih i krstarećih raketa i učešće nuklearnih snaga, saopštio je Kremlj.
Vežba, koju će nadgledati lično Vladimir Putin, uključivaće ruske vazdušno-kosmičke snage, njenu stratešku raketnu komandu, Severnu i Crnomosku flotu i Južni vojni okrug – koji pokriva Krim i deo granice u blizini oblasti u Ukrajini pod kontrolom pobunjenika.
Vežbe su osmišljene da testiraju "spremnost“ komandanata i trupa, kao i "pouzdanost naoružanja strateških nuklearnih i nenuklearnih snaga“ i uključivaće lansiranje "balističkih i krstarećih projektila“, saopštilo je danas ministarstvo odbrane.
Zvaničnici tvrde da je vežba unapred planirana, ali njen tajming izaziva strahovanja da je osmišljen da obezbedi pokriće za invaziju na Ukrajinu.
Zapadni stručnjaci veruju da bi prva faza stvarnog ruskog napada bili napadi balističkih raketa na pogranične oblasti, vojne baze, infrastrukturu i veće gradove.
Vežbe se organizuju u trenutku kada se ministri odbrane sastaju u Minhenu na bezbednosnoj konferenciji čiji je cilj spečavanje rata u Ukrajini. Rusija neće poslati delegaciju na samit, prvi put posle više godina.
Istorijska paralela sa Minhenskim sporazumom iz 1938. – pokušaj smirivanja Hitlerove Nemačke koji nije uspeo da spreči Drugi svetski rat – teško da može biti očiglednija ili jezivija, ocenjuje Dejli mejl.
Konferencija se održava u trenutku kada Rusija tvrdi da je došlo do "genocida“ u ukrajinskom regionu Donbas. Zapad veruje da će te tvrdnje biti iskorišćene kao izgovor za napad. Rusija je sinoć u UN predstavila dokumente u kojima se navodi da su ukrajinske snage tamo ubile 9.000 civila, uključujući 126 dece.
Britansko ministarstvo odbrane sinoć je iznelo kako veruje da će do ruske invazije sigurno doći, napominjući da je više od polovine moskovskih snaga u blizini Ukrajine sada premešteno na 30ak kilometara od granice.
Putin je rasporedio trupe na severnoj granici Ukrajine na način koji "direktno preti Kijevu“, navodi se u izveštaju britanskog Ministarstva odbrane, koji pokazuje niz mogućih ruta kojima bi ruski vojnici mogli da krenu u invaziji koja bi mogla da ih dovede do toga da zauzmu veći deo istočno od država.
Upozorava se da će u slučaju rata biti "značajnih" civilnih žrtava i da bi Putin "bio voljan" da podnese gubitke "da dobije ono što želi".
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, potpredsednica SAD Kamala Haris i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg biće među zvanicama koji će prisustvovati trodnevnom događaju, poznatom kao "Davos za odbranu“, koji počinje u petak u hotelu Bajerisher Hof u Minhenu.
Ruska delegacija neće prisustvovati konferenciji, saopštio je Kremlj prošle nedelje, što je prvo nepojavljivanje posle više godina, i dokaz koliko su se odnosi Istoka i Zapada pogoršali.
Čak i na vrhuncu ukrajinske revolucije koja je prethodila ruskoj aneksiji Krima, konferenciji je prisustvovao ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je da je forum sve više pristrasan prema Zapadu, "gubeći svoju inkluzivnost, objektivnost“.
Kurir.rs