Da li se u poslednje vreme često držite za bolne zglobove ili krsta, a bol je nepodnošljiv toliko da vam onemogućava normalno obavljanje svakodnevnih aktivnosti? Ako imate ovakve probleme, donosimo vam nekoliko korisnih saveta o tome kako da živite s hroničnim promenama u zglobovima i kako da olakšate bolove.
Šta je artritis
Artritis znači upala zglobova, ali zapravo je simptom koji ima mnogo uzroka. Najčešća vrsta je osteoartritis, koji uzrokuje promene na pojedinim zglobovima, zatim tu je i reumatoidni artritis, koji je sistemska bolest vezivnog tkiva. Prva vrsta nastaje zbog propadanja hrskavice zgloba, pa krajevi zgloba ostaju nezaštićeni i dodiruju se. Prilikom pokreta dolazi do trenja nezaštićenih krajeva kostiju, što može dovesti do njihovog zadebljanja, ali i nastanka koštanih izbočina, a samo trenje izaziva nepodnošljivi bol.
Kad se javlja
Artritis pogađa ljude svih životnih dobi, ali najčešće srednju i stariju generaciju. Žene su češća meta od muškaraca. Propadanje hrskavice može biti uzrokovano nekom ranijom povredom, bolešću, ali i nasleđem, tako da je velika neistina da je artritis bolest starenja, jer može da pogoditi sve uzraste.
Simptomi
- nemogućnost normalnog pokretanja zgloba - bol koji se ponavlja i osetljivost zgloba za vreme i posle kretanja - oticanje jednog ili više zglobova - crvenilo i toplota u zglobu
Kako ublažiti bol
Kad je reč o artritisu, promene koje se javljaju na zglobovima su trajne i ne mogu se izlečiti, ali se bolovi mogu ublažiti pravilnom ishranom i malim promenama životnih navika, vežbanjem i uzimanjem adekvatnih lekova. Cilj je smanjiti bol i pojačati pokretljivost zglobova. I pravilnom ishranom smanjićete nagomilavanje suvišnih kilograma i nepotrebno opterećenje na zglobovima. Kako biste mogli normalno obavljati svakodnevne poslove, potrebno je da napravite izmene u životnim navikama: - teške predmete podižite iz čučnja - izbegavajte podizanje tereta iznad visine ramena - ne okrećite se prilikom podizanja tereta - rasporedite teret ravnomerno, na obe ruke - dovoljno se odmarajte - ako je posao koji obavljate sedeći, ustanite i prošetajte se na svakih sat vremena - ako morate da stojite na jednom mestu, prebacujte teret ravnomerno s jedne na drugu nogu - hodajte uspravno i nosite udobnu obuću.
Vežbajte
Vežbanjem ćete ojačati mišić koji okružuje zahvaćeni zglob, a sprečićete i pojavu ukočenosti. Nakon detaljnog pregleda i rendgenskog snimka, lekar će preporučiti određenu fizikalnu terapiju, koja će se sprovoditi pod nadzorom u zdravstvenim ustanovama. Nakon fizikalne terapije, stručnjak će vas posavetovati da vežbe nastavite i kod kuće.
Kurir.rs/N.B.
Bonus video: