OPET NA SVOME Srpkinja se vratila u Prištinu! Marija Novaković: Nadam se da ću se s komšijama družiti kao pre rata 1999. godine
Srpkinji Mariji Novaković vraćen je stan u Prištini posle više od dve decenije uzurpacije. Ona se sa porodicom iselila iz Prištine 1999. godine, posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma i povlačenja srpske vojske i policije iz pokrajine. Od tada, njen stan u Prištini u naselju Ulpijana je bio uzurpiran.
Iako je imala brojne ponude da svoj stan proda, to je uporno odbijala i sve vreme maštala kako će se jednog dana vratiti u svoj rodni grad, Prištinu. Juče su joj, posle više od dve decenije snova i maštanja, uručeni ključevi stana. I taman kad je mislila da je sve gotovo, da joj se višedecenijski san ostvario, Novakovićeva je shvatila da joj nije vraćena pomoćna prostorija od 16 kvadrata koja je takođe u njenom vlasništvu.
- Pošto imamo rok od 72 sata za žalbe, moram da žurim u centar Prištine da bih uložila žalbu za povraćaj i te pomoćne prostorije od 16 metara kvadratnih. Ne želim da odustanem od toga. Moj život je ovde, rođena sam u ovom stanu, udala se, rodila starijeg sina, ali evo sad imamo problem. Jesam ušla u stan, ali onih 16 kvadrata koji su moji i za koje imam papire to mi nije oslobođeno - rekla je Novaković za Kurir dodajući da joj je ključeve stana uručila Agencije za upoređivanje i verifikaciju imovine. Kaže da joj je ministar za zajednice i povratak u vladi Kosova Goran Rakić, lider Srpske liste, obećao pomoć u nabavci nameštaja jer je stan potpuno prazan. - Sreća, pa stan nije ruiniran. Neophodno je da se okreči, opremi i onda mogu da se uselim. Takođe, ulazna vrata moraju da se zamene. Trenutno su tu samo neka rešetkasta vrata. To nisu normalna ulazna vrata. Iz Ministarstva za zajednice i povratak su preuzeli to na sebe - naglašava Novaković.
Ona kaže i da se ne plaši komšiluka koji je ostavila 1999. godine, jer su to sve divni ljudi. - Ne osećam se ugroženo. Ne znam ko je sve od starijih komšija još tu. Nisam imala prilike da proverim, jer smo odmah morali u centar Prištine kako bi stigli da uložimo žalbu. Nadam se da je većina njih još tu i da ćemo se družiti kao pre 1999. godine kada smo išli jedni kod drugih i bili tu jedni za druge i u dobru i u zlu - objašnjava Novaković.
(Kurir.rs/B.V.)