Zaključak srpskog državnog vrha - poštovanje teritorijalnog integriteta Ukrajine i neuvođenje sankcija Ruskoj Federaciji primer je principijelne politike uz očuvanje sopstvenih interesa, ali i uvažavanje interesa drugih država i poštovanje međunarodnog prava, ocenjuju sagovornici Kurira
Stav Srbije o pitanju rusko-ukrajinskog sukoba je hirurški precizno izbalansiran i pravi je primer odgovornosti i prema drugim državama, ali i prema sopstvenim interesima, saglasni su stručnjaci za međunarodne odnose.
Istok i Zapad
Stav Srbije pozdravili su odmah i Sjedinjene Američke Države i Rusija, pa je tako američka ambasada u Beogradu odmah objavila na zvaničnom Tviter nalogu:
- SAD pozdravljaju ponovljeni stav Srbije i predsednika Aleksandra Vučića o podršci teritorijalnom integritetu Ukrajine, koji je narušen ilegalnim i ničim izazvanim napadima Rusije.
S druge strane, ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko poručio je da Rusija poštuje nacionalne interese Srbije, te da razume da postoji pritisak da uvede sankcije Moskvi.
- Moskva ne traži ništa od Beograda, znajući doslednost predsednika Vučića i njegov temeljni stav o ključnim pitanjima kao što su razvoj Srbije i njeno ponašanje u spoljnoj politici - istakao je ambasador.
Bocan-Harčenko je naglasio da između predsednika Rusije Vladimira Putina i Vučića postoji poverljiv i sveobuhvatan dijalog na osnovu dubokog međusobnog poštovanja i poverenja, te dodao da Rusija ima u vidu dalji razvoj odnosa sa Srbijom i doslednu realizaciju svega onog o čemu su se dva predsednika dogovorila.
- Naša očekivanja su da ćemo bez prepreka i zastoja realizovati svaki projekat i sve dogovore koji postoje, za dobrobit i Rusije i Srbije - zaključio je.
Uzorni primer
Da Srbija nije mogla bolje da se postavi u ovoj situaciji, smatra i nekadašnji šef diplomatije SR Jugoslavije Vladislav Jovanović.
- To je hirurški precizno izbalansiran stav u odnosu na te događaje i sveobuhvatniji, potpuniji i jasniji stav nije ni mogao biti izražen. Ovo je uzorni primerak za izražavanja interesa i odgovornosti jedne zemlje prema događajima u drugoj zemlji, gde se u prvi plan stavlja interes sopstvene države i poštovanje međunarodnog prava - jasan je Jovanović.
Karijerni diplomata Zoran Milivojević takođe poručuje za Kurir da je stvar potpuno čista, te da nema nikakve posebne dileme i filozofije.
- Stav Srbije je zasnovan na našim državnim interesima i na našem međunarodnom položaju, o čemu na kraju najbolje svedoče i stavovi SAD i Rusije, koji nemaju nikakve primedbe na naš stav. Treba reći i da su u osnovi stava Srbije tri važne činjenice, i to da je naša država još od 2014, od nastanka ukrajinske krize, zauzela principijelan stav i poštovala teritorijalni integritet Ukrajine, te da je Srbija vojno neutralna - nije članica NATO i nema obavezu da sledi njihove stavove i geopolitičke i strateške interese, i na kraju da Srbija usaglašava svoju spoljnu politiku po dinamici koju diktira i pristupni proces sa EU. Naime, poglavlje 31, koje se odnosi na spoljnu politiku, nije ni otvoreno, te mi i nemamo obavezu po tom pitanju već zadržavamo pravo da sledimo svoje državne i nacionalne interese - naveo je Milivojević.
Odličan diplomatski rečnik
Potpredsednica Centra za spoljnu politiku Suzana Grubješić kaže za Kurir da je reč o sveobuhvatnoj i uravnoteženoj odluci, napisanoj odličnim diplomatskim rečnikom, koji uzima u obzir sve aspekte trenutne situacije u Ukrajini, koja se nalazi pod napadima Ruske Federacije.
- Imajući u vidu specifičan položaj Srbije, koja jeste u pristupnim pregovorima sa EU, ali koja zbog rešavanja velikog državnog pitanja i energetske zavisnosti održava dobre veze i sa Rusijom, nije bilo realno očekivati da se Srbija pridruži restriktivnim merama koje EU uvodi prema Rusiji. S druge strane, pružena je jasna podrška teritorijalnom integritetu Ukrajine i ponovljena principijelna posvećenost poštovanju međunarodnog prava, Povelje UN i Helsinškog završnog akta. Smatram da niko ne bi trebalo da ima problem sa takvim stavom Srbije, o čemu svedoče saopštenja američke i ruske ambasade, koja pozdravljaju i razumeju ovakvu odluku Srbije, a uskoro očekujemo i zvaničan stav EU - konstatovala je ona.
Ivana Žigić/ Foto/Source:EPA/TRACIE VAN AUKEN, EPA