TRUDNICE SVE ČEŠĆE PRIJAVLJUJU DA IH GINEKOLOZI VREĐAJU, PONIŽAVAJU ILI IGNORIŠU: Najviše se plaše OVOGA!

Shutterstock

Nakon što su dobile mnogobrojne prijave žena o nekom obliku nasilja u ginekološko-akušerskim ustanovama Srbije, tri advokatice su formirale pravni tim da im pomognu

Trudnice i porodilje u Srbiji sve češće prijavljuju nehumano postupanje prema ženama u ginekološko-akušerskim ustanovama u Srbiji. Tri advokatice Ivana Soković Krsmanović, Marina Mijatović i Jelena Stanković formirale su pravni tim za pomoć žrtvama ovakve vrste nasilja. Advokatice tvrde da svakodnevno dobijaju veliki broj prijava koje planiraju da predaju zdravstvenoj inspekciji.

Profimedia 
foto: Profimedia

Naime, advokatice iz pravnog tima kažu za Kurir da ginekološko-akušerko nasilje podrazumeva svaki vid nasilja medicinskog osoblja usmerenog ka ženama.

Zdravlje i dostojanstvo

- Dakle, tu podrazumevamo vređanje, ponižavajuće ophođenje, vikanje, prisiljavanje žena da urade nešto protivno svojoj volji, kao i svaki drugi vid verbalnog i neverbalnog ponašanja čija je posledica ugrožavanje zdravlja ili dostojanstva ličnosti - kažu naše sagovornice i dodaju:

- Dobijamo različite prijave, ali zajednički element svake prijave jeste da se radi o nekom obliku nasilja u ginekološko-akušerskim ustanovama Srbije, kao i da su žene u strahu da će im se nešto slično ponovo dogoditi.

Takođe, navode da su za formiranje pravnog tima na ideju došle žene koje su pretrpele neki vid nasilja i koje su se obratile advokaticama za pravnu pomoć.

- Primeri nasilja su razni, od vređanja, nazivanja žena pogrdnim imenima, vikanja, neodazivanja na poziv žena za pomoć, raznih oblika ponižavanja, zanemarivanja, ignorisanja i tako dalje. Cilj tima je da se nakon dobijenih prijava obratimo svim nadležnim institucijama zdravstvenog sistema Republike Srbije, uključujući prvenstveno zdravstvenu inspekciju - navedeno je u zajedničkom odgovoru advokatica za Kurir.

Bez vode

Podsetimo, istraživanje o iskustvima žena na porođaju u Srbiji, koje je sproveo Centar za mame, pokazalo je da 73 odsto žena nije učestvovalo u donošenju odluka na svom porođaju, 74 odsto nije ostvarilo pravo na punu informisanost, a čak 96 odsto žena nije bilo ponuđeno vodom u toku porođaja.

Shutterstock 
foto: Shutterstock

Dve trećine učesnica ovog istraživanja je odgovorilo da je bilo nezadovoljno atmosferom u porodilištu, a mogućnost da biraju kako žele da se porode je imalo samo dve petine porodilja. Kako je navedeno, većini žena je onemogućeno da se kreću pred porođaj, kao i da zauzmu položaj koji im najviše odgovara.

Primeri ginekološkog nasilja

  • Nazivanje žena pogrdnim imenima
  • Vikanje
  • Neodazivanje na poziv žena za pomoć
  • Razni oblici ponižavanja
  • Zanemarivanje
  • Ignorisanje

Žene su se žalile i na grubost, nedostatak empatije medicinskog osoblja i nedostatak privatnosti. Isto istraživanje je pokazalo da bi preko 60 procenata ispitanica želelo da im tokom porođaja podršku prisustvom pruži neka bliska osoba, kao i da medicinsko osoblje bude ljubaznije.

Poziv žrtvama

Prijave do 1. aprila

Advokatice su putem društvenih mreža uputile poziv žrtvama ginekološko-akušerskog nasilja da stupe u kontakt s njihovim timom. Zainteresovane žene bi do 1. aprila trebalo da dostave svoje kontakt podatke (ime, prezime i broj telefona) i opis događaja (hronologiju, ustanovu i datum događaja), a tim će ih obavestiti o daljim koracima.

- Pozivam vas da na mejl pravnog tima koracizenaŽgmail.com dostavite svoje kontakt podatke (ime, prezime i broj telefona), opis događaja (hronologiju, ustanovu i datum događaja) - piše u objavi na društvenoj mreži Fejsbuk.

Iz Udruženja ginekologa do zaključenja ovog broja nismo dobili komentar na tvrdnje advokatica iz pravnog tima za pomoć žrtvama ginekološko-akušerskog nasilja.

Kurir.rs/ A. K.