BEOGRAD - Iz Kovid bolnice Batajnica, u petak je na kućno lečenje puštena baka od 100 godina.
Kako je za Politiku izjavila direktorka te ustanove prof. dr Tatjana Adžić Vukičević, reč je o Milici Protić iz Beograda.
Profesor dr Adžić Vukičević, evocirajući događanja unazad dve godine korona virusa u Srbiji, kazala je i da žene koje rade u kovid sistemu više ne slave 8. već 6. mart, kada je, da podsetimo, potvrđen prvi slučaj.
Ona je tog marta 2020. godine, pregledala pacijenta koji je imao simptome kovida 19, a koji je došao sa skijanja iz Bugarske, piše Telegraf.
- Prva sam mu prišla, nisam ni znala o kakvoj bolesti je reč. Od tada do sada imam osećaj ne da su prošle dve godine, već nekoliko svetlosnih godina. Mnogo toga se dogodilo. Zato mi žene koje radimo u kovid sistemu ne obeležavamo 8. mart, već 6. mart. Skupljamo novac da kupimo tortu i pečenje da obeležimo ovaj dan jer smo svašta preživele – napominje dr Adžić Vukičević.
Ona ističe da joj je najteže bilo kada se pojavio veliki broj obolelih od delta soja kovida, od septembra do kraja prošle godine. Tada su zbrinjavali najviše bolesnika koji su morali da budu priključeni na kiseonik, a 20 odsto obolelih je odmah moralo da legne u jedinice intenzivnog lečenja.
- Smrtnost intubiranih je bila veća od 90 odsto i to mi je bio najjači utisak. Ni sam početak pojave kovida nam nije bio lak. Nismo znali kakva je ovo bolest i šta donosi. Teško je kada svakodnevno radite u bolnici sa istim ljudima, ali ih uvek viđate pod maskom i u skafanderima i ne znamo ko kako izgleda. Neke likove i zaboravite. Dogodilo mi se ovih dana da mi je prišla na ulici dr Bojana Popović, sa Interne B klinike, s kojom inače radim u kovid bolnici, ali koju nisam prepoznala jer nije imala masku i zaštitnu opremu. Obe smo se rasplakale na tom susretu. Ali srećni smo kada izlečimo pacijente, koji odu kući zdravi. Na primer, juče smo pustili na kućno lečenje stogodišnju baku Milicu Protić iz Beograda – dodaje dr Adžić Vukičević.
Kurir.rs/Telegraf/Politika